Zobaczcie, kto odwiedził naszych pacjentów w Oddziale Wewnętrznym. Dziękujemy Zajączku Maćku za niespodziankę – teraz dla wielu naszych pacjentów nadchodzące święta będą przyjemniejsze. Zająca oprowadzał lek. Mateusz Femlak.
Czy podczas akcji profilaktycznej można zdiagnozować poważne zmiany chorobowe, których sam pacjent do tej pory nie zauważał? Tak!!
-Najprawdopodobniej udało się wychwycić czerniaka. Wymaga to jednak pogłębienia diagnostyki, pacjent otrzymał konkretne zalecenia co do dalszego procesu leczenia - powiedziała Pani doktor Samira Abu Faraj-Mączka, kierownik Oddziału Dermatologicznego, która osobiście oceniała znamiona skórne pacjentów w celu wykluczenia zmian nowotworowych podczas Dnia Otwartego Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Żaganiu.
Badanie dermatoskopowe jest bezinwazyjnym, skutecznym i szybkim badaniem pozwalającym specjaliście ocenić stan skóry oraz wszelkie znamiona, które budzą wątpliwość.
Podczas spotkania dużym zainteresowaniem cieszyło się również badanie spirometryczne, które pozwala ocenić kondycję płuc, a także pomiar stężenia glukozy we krwi i ciśnienia tętniczego
Fot. J.Bączyk
11.04.2025 r.
Szanowni Państwo,
od poniedziałku, tj. 14 kwietnia br. otwieramy nowy punkt rejestracji centralnej do poradni specjalistycznych.
Rejestracja znajduje się na pierwszym piętrze w przychodni, w budynku nr 23, w pobliżu gabinetu pulmonologicznego oraz gabinetu okulistycznego.
Do korzystania z nowego punktu do osobistej rejestracji zachęcamy zwłaszcza pacjentów, korzystających z poradni znajdujących się na tej samej kondygnacji budynku.
Od teraz w przychodni dostępne będą dwie rejestracje do poradni specjalistycznych, dzięki temu swoje sprawy załatwicie Państwo szybciej i w bardziej komfortowych warunkach.
Serdecznie zapraszamy.
Już możemy się z Wami tym podzielić!
Tak oto teraz wygląda nasza pracownia do badań RTG.
Pracownia przeszła gruntowną metamorfozę. Wymieniliśmy wszystko od podłogi po sufit, a do tego zakupiliśmy bardzo nowoczesny aparat rentgenowski, który przy mniejszej dawce promieniowania, będzie diagnozował jeszcze dokładniej. Teraz czekamy na zakończenie ostatnich formalności, aby już niebawem nasi pacjenci mogli korzystać z tej nowoczesnej infrastruktury.
Zadanie realizujemy na podstawie umowy z Ministerstwo Zdrowia w ramach: "Modernizacja infrastruktury i wyposażenia SOR oraz poradni diagnostycznych z nim współpracujących polegająca na przebudowie infrastruktury oraz wymianie i doposażeniu w nowoczesną aparaturę specjalistyczną, sprzęt medyczny oraz niezbędne wyposażenie”.
Do czego służy stetoskop? Jak zmierzyć puls? I dlaczego karetka ma takie głośne sygnały? Na te i na wiele innych, ciekawych pytań, nasi specjaliści Małgorzata i Jakub odpowiadali maluszkom, podczas wizyty w żłobku. Zwiedzania karetki nie było końca. Na pożegnanie od naszej załogi wszystkie dzieci otrzymały kolorowanki z wizerunkiem naszej słynnej ośliczki weteranki "Baśki".
Święto Wojskowej Służby Zdrowia jest doskonałą okazją do podziękowania wszystkim żołnierzom i pracownikom 105 Kresowego Szpitala Wojskowego za codzienny trud, zaangażowanie i poświęcenie w opiece nad ciężko chorymi pacjentami.
Każdego dnia udowadniacie, że wojskowa służba zdrowia, tak jak kiedyś, tak teraz niesie pomoc najbardziej potrzebującym.
Życzę Państwu wiele pomyślności w życiu zawodowym i osobistym.
Komendant 105 Kresowego Szpitala Wojskowego
płk Mariusz Piwowarczyk
Doktor Bogdan Dewudzki, specjalista ginekologii i położnictwa:
- Bardzo serdecznie zachęcam do bezpłatnych badań cytologicznych w ramach NFZ, ponieważ cytologia, którą stosujemy w naszej poradni ginekologiczno - położniczej jest wysokiej jakości i mnie osobiście jako doświadczonego już specjalistę nigdy nie zawiodła w ocenie stanu szyjki macicy moich pacjentek, co jest niezwykle istotne, ponieważ potwierdzenie bądź wykluczenie stanu przednowotworowego, zwłaszcza u pacjentek obciążonych genetycznie, jest niezwykle ważne i decydujące w wyborze ścieżki dalszego postępowania terapeutycznego.
W Poradni Ginekologiczno - Położniczej, aktualnie przyjmujemy pacjentki na bieżąco.* Co to oznacza? Oznacza to, że konsultacja ginekologiczna może odbyć się nawet w dniu zgłoszenia.
Co zielony kameleon robi w szpitalu? Jest niezastąpionym asystentem podczas szkolenia dla kadry medycznej z obsługi bardzo przydatnych aparatów do wspierania kaszlu w codziennej terapii u pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego.
Urządzenia z powodzeniem są już wykorzystywane podczas rehabilitacji oddechowej w Oddziale Pulmonologicznym filii szpitala w Żaganiu. A to wszystko dzięki wsparciu WOŚP.
tekst. J. Wróbel-Gądek
fot. K. Homeniuk