Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu 16 lipca 2024r. odeszła Teresa PAŁAC, wieloletnia pielęgniarka bloku operacyjnego Oddziału Chirurgii Ogólnej.
Ostatnie pożegnanie odbędzie się 19.07.2024 r. O godz. 11.00 w kościele w Małomicach odbędzie się msza św. Urna zostanie wystawiona o godz.10.30. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się o godz.11.45 na cmentarzu komunalnym.
Rodzinie i wszystkim bliskim składamy głębokie wyrazy współczucia
Komendant oraz pracownicy 105 Kresowego Szpitala Wojskowego
Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu 1 lipca 2024 r.
odszedł por. rez. lek. Jacek POTĘGA,
specjalista urologii, wieloletni asystent Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej i Urologii
105 Kresowego Szpitala Wojskowego.
Msza św. w intencji dr. Jacka Potęgi odbędzie się w dniu 4 lipca 2024 r. o godz.11.00 w Kościele pw. Krzyża Świętego w Żarach (dawny kościół garnizonowy). O godz.13.00 na cmentarzu komunalnym w Żarach po raz ostatni pożegnamy naszego Kolegę Lekarza. Wcześniej o godz.12.30 urna z prochami zostanie wystawiona w kaplicy cmentarnej.
Pani Renacie Jurek-Potędze, rodzinie i wszystkim bliskim
składamy najgłębsze wyrazy współczucia.
Cześć Jego pamięci!
Komendant oraz pracownicy 105 Kresowego Szpitala Wojskowego
Pani mgr Jadwiga Wodzinowska-Zielke, kierownik Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej po 46 latach pracy zawodowej w 105 Kresowym Szpitalu Wojskowym odchodzi na zasłużony odpoczynek. Pożegnali ją przełożeni i współpracownicy.
Na przestrzeni wielu lat dała się poznać jako doskonały organizator, zawsze życzliwa i gotowa służyć pomocą. Wniosła ogromny wkład w rozwój i utrzymanie wysokiego poziomu badań klinicznych szpitala. Przez 33 lata sprawowała funkcję kierownika naszej pracowni, a fakt, że od 18 lat jest również Konsultantem wojewódzkim w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej, jest docenieniem jej profesjonalizmu i zaangażowania w proces doskonalenia analityki medycznej.
WOŚP – bardzo dziękujemy za sprzęt dla naszego szpitala! Otrzymaliśmy innowacyjne urządzenia do szybkiej diagnostyki mikrobiologicznej sepsy w ramach zadania: „Chcemy wygrać z sepsą” (2023).
Kierownik Pracowni Diagnostyki Mikrobiologicznej mgr Dorota Palczewska:
- Klasyczne metody identyfikacji i wykonania lekowrażliwości bakterii stosowane rutynowo w pracowniach mikrobiologicznych trwają 24-48 godzin. Użycie nowych aparatów umożliwia znaczne skrócenie czasu oczekiwania na wynik, co realnie przekłada się na pomoc chorym czyli ustalenie właściwej, celowanej terapii dla pacjentów z sepsą, którzy trafiają do naszego szpitala.
Odpowiednie żywienie pacjentów w szpitalu wymaga zaangażowania, wiedzy i umiejętności. Od ponad 3 lat samodzielnie zajmujemy się odżywianiem naszych chorych, co za tym idzie - pacjenci są bardzo zadowoleni, a my widzimy jak wielką różnicę w powrocie do zdrowia i sprawności wnoszą dobrze skomponowane posiłki.
Nasza dietetyk, Anna Marciniak, kierowniczka Działu Żywienia uczestniczyła w konferencji dot. współczesnej dietetyki, podczas której omawiano trudne przypadki chorobowe, prezentowano najnowsze rekomendacje i aktualne zalecenia w dietoterapii, o czym z pewnością niebawem będą mogli przekonać się pacjenci naszego szpitala. Pani Anna już szykuje dietetyczne zmiany z korzyścią dla zdrowia jelit naszych pacjentów.
Na zdjęciu z prof. dr hab. n. med. Mirosławem Jaroszem - wieloletnim dyrektorem Instytutu Żywności i Żywienia, ekspertem ds. żywienia, aktywności fizycznej i otyłości WHO, Komisji Europejskiej i Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
- Miejsce wkłucia kleszcza obserwujemy przynajmniej przez kilka tygodni. Po wielu miesiącach może dojść do przeróżnych objawów chorobowych. Często pacjenci zgłaszający się do nas nie pamiętają ugryzienia przez kleszcza. W diagnostyce pomaga nam badanie serologiczne przeciwciał przeciwko boreliozie - mówił lek. Artur Lipczyński, Kierownik Oddziału Chorób Zakaźnych.
W 105 Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach oraz w filii w Żaganiu testy w kierunku boreliozy mogą Państwo wykonać w ramach NFZ (ze skierowaniem od specjalisty) oraz odpłatnie:
- Test ELISA Borrelia IgG
- Test ELISA Borrelia IgM
- Test potwierdzenia Western Blot Borrelia IgG
- Test potwierdzenia Western Blot Borrelia IgM