IMG_20231115_124826.jpg
 
CUKRZYCA. Jest chorobą ogólnoustrojową, dotyczy całego organizmu - poprzez uszkadzanie naczyń krwionośnych, prowadzi do bardzo groźnych powikłań takich jak retinopatia, nefropatia, zawał serca, udar mózgu czy stopa cukrzycowa. Jest jedną z najszybciej postępujących chorób cywilizacyjnych - szacuje się, że w roku 2030, tylko w Polsce, będzie ponad 4 mln zdiagnozowanych chorych.
 
Nadwaga, zbyt mała aktywność fizyczna, niewłaściwa dieta - to tylko niektóre z czynników, które prowadzą do hiperglikemii i w efekcie cukrzycy. Światowy Dzień Cukrzycy to okazja, aby przypomnieć, że nierozpoznana lub niewłaściwie leczona cukrzyca staje się bardzo niebezpieczna, prowadzić może do wielu powikłań, niesprawności a nawet przedwczesnej śmierci.
 
- Jeszcze 30 - 40 lat temu używane były strzykawki z igłami wielokrotnego użytku. Po każdym podaniu insuliny pacjent musiał pamiętać, żeby taki zestaw wyparzyć. Było to dość kłopotliwe, ale na tamten czas było to jedyne, najlepsze wyjście dla chorego cukrzyka. Przez lata obserwujemy postęp technologiczny, również w obszarze medycyny - jednorazowy sprzęt, bezpieczne i łatwe w obsłudze  urządzenia, zdecydowanie ułatwiające pacjentowi kontrolę glikemii w domu i w samodzielnej podaży insuliny - mówił diabetolog dr n.med. Marek Femlak, podczas spotkania z pacjentami. 
 
"Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny" 
 
Jeśli zauważą Państwo u siebie niepokojące objawy, które mogłyby wskazywać na rozwijającą się insulinooporność i cukrzycę,  zapraszamy do poradni i Centrum Diabetologicznego w 105 Kresowym Szpitalu Wojskowym. 
 
 

 

 

 

 

 

IMG_20231115_124506_edit_42542002750800.jpg

 

mgr Justyna Wróbel - Gądek

Rzecznik Prasowy 

105. Kresowego Szpitala Wojskowego

z Przychodnią SPZOZ w Żarach

fot. jw., mojacukrzyca. org
14.11.2023r.