1

 

W dniu 4 listopada 2022 roku odbyło się oficjalne otwarcie Oddziału Chorób Zakaźnych w filii 105 Kresowego Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

W uroczystości uczestniczyli oprócz Komendanta szpitala płk lek. Artura Lipczyńskiego Przedstawiciel Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia płk Sebastian Cieślik, I Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak, Dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia- Ewa Skrbeńska, Konsultant Wojewódzki w zakresie chorób zakaźnych dr hab. n.med. Anna Mania oraz Komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej płk lek. Sebastian Sojka, a także wiele innych znamienitych gości oraz personelu medycznego i pracowników szpitala.

Komendant szpitala otwierając uroczystość zaznaczył, że otwarcie takiego oddziału- oddziału dedykowanego dla chorób zakaźnych jest bardzo ważną sprawą dla pacjentów naszego regionu. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia Dyrektor DWSZdr dr Aurelii Ostrowskiej, Wojewody Lubuskiego oraz Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Płk Sebastian Cieślik odczytał list gratulacyjny od Dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia dr Aurelii Ostrowskiej. Podkreślono w nim, że realizacja tego przedsięwzięcia zwiększyła w znacznym stopniu zdolność sił zbrojnych do reagowania na zagrożenia epidemiczne.

- To jest bardzo ważny punkt dla naszego systemu zdrowia, w skali województwa lubuskiego potrzebujemy wzmocnienia w zakresie leczenia chorób zakaźnych. Szpital 105., choć wojskowy, pełni też rolę powiatowego, a połączenie tych ról nie jest łatwe.- mówił podczas otwarcia I Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak. 

- Pandemia obnażyła nasze niedostatki w zakresie chorób zakaźnych (…) Ogromnie się cieszę, że to się udało, bo to jest sukces- podkreśliła Konsultant Wojewódzki w zakresie chorób zakaźnych dr hab. n. med. Anna Mania.

- Doświadczenia z pandemii spowodowały, że Wojewódzki Rada potrzeb Zdrowotnych wpisała ten oddział jako jeden z celów do programu transformacji i to się udało- dodała Dyrektor LOW NFZ Ewa Skrbeńska.

Oddział chorób zakaźnych składa się z 15 łóżek. Funkcjonuje i przyjmuje pacjentów już od września, w tym czasie leczonych zostało tam 60 osób.

Linki:

https://gorzow.tvp.pl/64343899/otwarto-oddzial-chorob-zakaznych-w-filii-105-kresowego-szpitala-wojskowego-w-zaganiu

https://telewizjazary.pl/w-szpitalu-wojskowym-w-zaganiu-otwarto-oddzial-zakazny/

https://gorzow.tvp.pl/64382520/07112022

https://zachod.pl/738570/w-zaganiu-otwarto-nowy-oddzial-szpitalny/

https://gazetalubuska.pl/lubuskie-ma-drugi-oddzial-zakazny-powstal-w-zaganiu-ma-odciazyc-zielonogorska-lecznice/ar/c14-17017205

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

Tekst: Kierownik Działu Organizacyjno-Prawnego mgr Monika Kogut

Foto: ppłk Jerzy Bączyk