14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. W 2022 roku święto to obchodzone jest pod hasłem: „Edukacja chroni nasze jutro”.

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation - IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization - WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.

1

Z tej okazji w Centrum Diabetologicznym 105 Kresowego Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Żarach zorganizowaliśmy warsztaty dla pacjentów, których głównym celem było zwiększenie świadomości odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą.

2

Pacjenci mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji, pomiarów stężenia glukozy we krwi, pomiarów tkanki tłuszczowej oraz porad dietetycznych. Ponadto  zaprezentowany został nowoczesny system badania poziomu cukru, bezinwazyjny, który nie wymaga nakłuwania palca, dzięki czemu poprawia się jakość życia osób chorych. System będzie refundowany od nowego roku dla pacjentów, którzy wymagają podania insuliny minimum 3 razy na dobę. To przełomowe narzędzie pozwala na przeprowadzenie kontroli poziomu cukru w sposób ciągły, znacząco ograniczając ryzyko hipoglikemii.

3

Zespół Centrum Diabetologicznego to dr n. med. ppłk Marek Femlak, specjalista pielęgniarstwa diabetologicznego mgr Anna Tracz oraz dietetyk kliniczny mgr Anna Marciniak.

4

5

Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne, dlatego tak ważne jest uświadamianie społeczeństwa na temat tej choroby.

Tekst i foto: mgr Monika Kogut-Kierownik Działu Organizacyjno-Prawnego