PRACOWNIA OPTYCZNEJ KOHERENTNEJ TOMOGRAFII 


Pracownia nasza wyposażona jest w najnowszej generacji, bardzo wysokiej rozdzielczości optyczny koherentny tomograf.

Urządzenie to służy do wykonywania trzech rodzajów badań, które oferuje nasza Pracownia:
- OCT Optyczna Koherentna Tomografia
- HRT Konfokalna Skaningowa Oftalmoskopia Laserowa
- GDx skaningowa Polarymetria Laserowa

Pracownia mieści się w budynku nr 23 (Poliklinika) I piętro, gabinet nr 105.


Ogromną zaletą tego typu badań jest ich bezinwazyjność, ogromna czułość i możliwość wielokrotnego powtarzania bez żadnych skutków ubocznych dla organizmu.


OCT służy nam do oceny siatkówki (wszystkich jej warstw)z przylegającą częścią naczyniówki oraz tylną częścią ciała szklistego. Wszyscy pacjenci z chorobami tylnego odcinka oka (np. zwyrodnienie plamki(AMD),otwory siatkówki, obrzęki, krwotoki, fałdy, guzy itp.) powinni mieć wykonane takie badanie. Szczególnie pacjenci kwalifikowani do zabiegu operacyjnego witrektomii.

HRT pozwala dokładnie zbadać tarczę nerwu wzrokowego z oceną ilościową jej wszystkich parametrów. Badanie to jest bardzo istotne w przypadku pacjentów leczonych na jaskrę (do oceny skuteczności leczenia)a także osób, u których istnieje podejrzenie jaskry.

GDx pozwala bardzo dokładnie ocenić stan włókien nerwowych siatkówki, które to uszkadzane są w przebiegu różnych chorób m.in. jaskry. Badanie to wielokrotnie szybciej niż inna diagnostyka pozwala rozpoznać jaskrowe uszkodzenie w fazie, w której zmiany perymetryczne mogą się jeszcze nie zaznaczać. Obydwa badania GDx i HRT należą współcześnie do standardowego postępowania diagnostycznego u chorych na jaskrę.

Jak przebiega badanie OCT? Badanie Optycznym Tomografem nie wymaga wcześniejszego przygotowania np. bycia na czczo. Wykonujemy je po uprzednim zakropieniu pacjentowi kropli poszerzających źrenice, aby uzyskać lepszy wgląd do wnętrza oka. Zadaniem pacjenta, którego głowa spoczywa na specjalnym podbródku, jest patrzeć w światełko w środku urządzenia. Badanie jest bezbolesne i bezkontaktowe.