08.09.2022r

banerpluca

105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ w Żarach został wybrany na realizatora zadania Narodowej Strategii Onkologicznej pn. ,,Program badań w kierunku wykrywania raka płuca” – na lata 2022-2023. Celem zadania jest zwiększenie wykrywalności nowotworu płuc we wczesnych stadiach jego zaawansowania, poprzez przeprowadzanie badań niskodawkowej tomografii komputerowej wśród populacji objętej programem.

Projekt finansowany jest w całości ze środków budżetu państwa.

Wartość finansowania 456 000 zł

Kliknij, aby otworzyć/pobrać ankietę

,,Programu badań w kierunku wykrywania raka płuca” w latach 2022-2023

Cele Programu:

• zwiększenie odsetka raka płuca wykrywanego we wczesnych stadiach zaawansowania poprzez przeprowadzanie badań tomografii komputerowej (NDTK) wśród populacji objętej Programem,

• zwiększenie odsetka wyleczenia (5-letnich przeżyć),

• obniżenie umieralności na raka płuca,

• obniżenie kosztów leczenia raka w skali kraju (dzięki leczeniu raków wykrywanych we wczesnych stadiach zaawansowania),

• zwiększenie dostępu do badania u osób z grup wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca.

Opis Programu:

Program polega na wykonywaniu badań tomografii komputerowej w populacji osób wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca. Do badań zostaną zakwalifikowane osoby, które zostaną zidentyfikowane do badania przez lekarzy ośrodka przesiewowego lub lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Badana populacja:

Kryteria włączenia:

Osoby w wieku 55–74 lata, które:

• palą minimum paczkę papierosów dziennie dłużej lub równo przez 20 lat (tzw. 20 paczkolat) i są aktywnymi palaczami,

lub

• paliły minimum paczkę papierosów dziennie dłużej lub równo przez 20 lat i rzuciły palenie nie więcej niż 15 lat temu (dot. ostatniego okresu abstynencji)

Osoby w wieku 50–74 lata, które:

lub

• mają potwierdzony jeden z czynników ryzyka:

- z uwagi na wykonywany zawód były narażone na działanie krzemionki, berylu, niklu, chromu, kadmu, azbestu, związków arsenu, spalin silników diesla, dymu ze spalania węgla kamiennego, sadzy,

- podlegały ekspozycji na radon,

- chorowały na raka płuca, chłoniaka, raka głowy i szyi lub nowotwory zależne od palenia tytoniu, np. raka pęcherza moczowego,

- osoby z bliskiej rodziny (krewni pierwszego stopnia) chorowały na raka płuc,

- chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) lub samoistne włóknienie płuc (IPF).

Osoba spełniająca warunki włączenia do Programu może być jego uczestnikiem, jeżeli ma świadomość ewentualnej konieczności przeprowadzenia inwazyjnych procedur diagnostycznych i ewentualnego zabiegu chirurgicznego. Każda osoba będąca uczestnikiem Programu ma możliwość rezygnacji z udziału w nim na dowolnym etapie.

Zadanie finansowane jest ze środków budżetu państwa przez Ministerstwo Zdrowia.

Ankiety dostępne są w punktach rejestracyjnych w szpitalu w Żarach oraz w filii w Żaganiu oraz na stronie internetowej szpitala.

Wypełnioną ankietę można również przesłać elektronicznie, na adres:

Szczegółowe informacje dotyczące programu można uzyskać:

105KSzW w Żarach:

• telefonicznie: od poniedziałku do piątku,

w godz. 12.00-14.00,

nr tel. 729 112 120

• osobiście: 68-200 Żary, ul. Domańskiego 2- w godz. 12:00-14:00 w bud. 23 (poliklinika), gab. nr 111 (I piętro).

W filii szpitala w Żaganiu:

• telefonicznie: od poniedziałku do piątku,

w godz. 12.00-14.00

nr tel. 729 112 140

• osobiście: 68-100 Żagań, ul. Żelazna 1a- w godz. 12:00-14:00 w rejestracji ogólnej.