AKTUALNE REALIZACJE

AKTUALNOSCI

 


Kontakt

Miejsce:  Żary / parter / wejście od tarasu

Telefon:  68 470 78 90 

 

Centrum Diabetologiczne
 w 105 Kresowego Szpitalu Wojskowym z Przychodnią w Żarach zostało utworzone w 2008 roku. Inicjatorem był z-ca dyrektora szpitala ds. medycznych Marek Femlak. Powstało, aby zapewnić kompleksową opiekę nad pacjentami z cukrzycą na terenie Żar i okolic. 

Kadra medyczna Centrum:

   Kierownik dr n. med.Marek Femlak
   Specjalista II stopnia chorób wewnętrznych, diabetolog
   Od wielu lat prowadzący leczenie chorych na cukrzycę, zapewniający pacjentom wielospecjalistyczną opiekę. 
  
     Pielęgniarka diabetologiczna Anna Tracz
    Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego  
 
     Dietetyczka Barbara Micinowska 
     Dietetyczka mgr Anna Marciniak
      


Zasadniczym celem działalności Centrum jest leczenie cukrzycy i jej powikłań, tj. nefropatii, retinopatii, neuropatii oraz powikłań sercowo-naczyniowych. Ponieważ choroba ta dotyczyć może każdej części naszego ciała, opieka nad pacjentem musi być kompleksowa. 


Centrum Diabetologiczne otwarte jest codziennie 
od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-15:00

Spotkania odbywają się w grupie, 
wedle potrzeby-prowadzimy indywidualne konsultacje. Centrum nasze ściśle współpracuje z szeregiem specjalistów z różnorodnych dziedzin medycyny. Jeśli zachodzi potrzeba diagnostyki, pacjent może wykonać takie badania na miejscu w naszym szpitalu. Począwszy od konsultacji okulistycznej, chirurgicznej, neurologicznej aż po takie specjalistyczne procedury jak tomografia komputerowa (TK), angiografia fluoresceinowa, laseroterapia cukrzycowa, usg dopplerowskie, badania hemodynamiczne  bądź rezonans magnetyczny (MR). 

Wyniki zleconego pakietu badań z krwi (m.in. peptyt C, HbA1C, poziom insuliny, dobowy profil glukozy, profil lipidowy, GFR) otrzymujemy w ciągu 2-3 godz. od pobrania.

  

Drugim bardzo ważnym zadaniem Centrum jest szeroko rozumiana edukacja w zakresie świadomego, kontrolowanego i racjonalnego żywienia, trybu życia z odpowiednią aktywnością fizyczną. Uczymy jak skutecznie pomóc opanować cukrzycę, zniwelować jej szkodliwy wpływ na stan zdrowia, czyli jak uniknąć powikłań cukrzycowych. 

Centrum Diabetologiczne opiekuje się i prowadzi zajęcia edukacyjne nie tylko z chorymi, ale również z najbliższymi członkami rodzin. Pacjent ma możliwość uczestniczyć wraz z rodziną aktywni we wszystkim, co dotyczy zapobiegania, leczenia, stosowania zasad zdrowego odzywania, jego choroby-cukrzycy. 


256.jpgNaszych nowych pacjentów ze świeżo wykrytą cukrzycą uczymy w praktyce jak samodzielnie wykonać pomiar stężenia cukru we krwi.
Każdy zostaje wyposażony w opaskę nadgarstkową informującą o chorobie i dzienniczek samokontroli.

Dysponujemy szeroką bazą materiałów edukacyjnych: broszury, plakaty i inne. Organizujemy pokazy praktyczne obsługi gleukometrów i penów insulinowych.


Dodatkowo w każdy piątek miesiąca chętny członek Stowarzyszenia Diabetyków dzieli się swoim doświadczeniem z uczestnikami Centrum. Opowiada o tej samej choroby, która dotyka jego kolegów i koleżanki, jednak w indywidualny dla siebie sposób. Jest to też czas dla specjalistów, by mogli lepiej poznać swoich podopiecznych, a także zbadać zakres wiedzy i ewentualnie na bieżąco korygować niewłaściwe nawyki. 


Cykliczne wydarzenia: 
Centrum Diabetologiczne w listopadzie każdego roku uczestniczy w Światowym Dniu Walki z Cukrzycą. Organizowane są wtedy między innymi prelekcje ze specjalistami-praktykami z naszego szpitala na temat leczenia cukrzycy i jej powikłań. Ponadto każdy ma możliwość skorzystać z bezpłatnego pomiaru glukozy we krwi, z porad żywieniowych, zmierzyć ciśnienie tętnicze, określić swoje BMI oraz dokonać pomiaru tkanki tłuszczowej.  
   Ściśle współpracujemy z: 
Zakładem Medycyny Nuklearnej 
w 105 Kresowym Szpitalu Wojskowym z Przychodnią w Żarach 
Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków Koło Terenowe w Żarach
Stacją Dializ w Żarach 
Polikliniką MSWiA w Zielonej Górze

 Cennik:
 
Usługi i Badania: POBIERZ PDF
Dokumentacja Medyczna: POBIERZ PDF
 
 
 
Uwaga!
Badania metodą rezonansu magnetycznego na terenie Szpitala wykonywane są przez firmę zewnętrzną.
Opłatę za badanie metodą rezonansu magnetycznego należy wpłacać na konto bankowe firmy EuroDiagnostic, które można znaleźć pod adresem
http://www.eurodiagnostic.pl/kontakt
 

 

Punkt pobrań badań w kierunku SARS-CoV2

odbywa się w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym z Przychodnia SP ZOZ filia Żagań,

ul. Żelazna 1A 68-100 Żagań,

w punkcie DRIVE THRU (specjalistyczny namiot) w godzinach 8.00-12.05- 7 dni w tygodniu

Wymagana jest wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 68 477 12 69

 

 

 

Wolne miejsca specjalizacyjne:

pracaa1

 

 

  Zatrudnimy lekarzy:

pracaa2

 

 

Co należy wiedzieć o koronawirusie?

corona

Jeżeli w ciągu ostatnich dni przebywali Państwo w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japoni, Tajlandi, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie oraz zaobserwowali Państwo objawy takie jak: wysoka gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem należy:

1. Natychmiastowo powiadomić telefonicznie znajdującą się najbliżej miejsca zamieszkania Stację Sanitarno- Epidemiologiczną.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Żarach

Kontakt: tel. 68 470 62 58, tel. alarmowy 696 076 892

 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna Żaganiu

Kontakt: tel. 68 477 66 00, tel. alarmowy 509 609 856

 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zielonej Górze

Kontakt: tel. 68 325 46 71, tel. alarmowy: 507 055 692

 

2. Zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno- zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Najbliższy Oddział Chorób Zakażnych znajduje się w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze. 

Oddział Chorób Zakaźnych

Kontakt: tel. 68 32 96 478 

     Numer infolini Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem

800 190 590   

Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem Ministerstwa Zdrowia, który określa podstawowe środki ochronne i zalecenia przeciwko koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19 jak również sposoby postępowania Pacjentów w przypadku podejrzenia zakażeniem koronawirusa.

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

Tekst: mgr Deniz Mrozik/Rzecznik Szpitala

Zdjęcie: internet