W nocy z 16 na 17 września 2023r. w filii 105-tego Kresowego Szpitala z Przychodnią SP ZOZ w Żaganiu miał miejsce pożar.

Na miejsce natychmiast zostały wezwane odpowiednie służby. Najprawdopodobniej ogień został zaprószony przez jednego z pacjentów. Podczas akcji ewakuowano wszystkich pacjentów szpitala. Trzy osoby w najpoważniejszym stanie zostały przewiezione na Szpitalny Oddział Ratunkowy do siedziby w Żarach. Trzy kolejne przetransportowano do Szpitala na Wyspie. Po zakończeniu akcji gaśniczej przez straż pożarną oraz sprawdzeniu, że w budynku szpitala jest bezpiecznie pacjenci powrócili na oddziały szpitalne.

Wskutek zdarzenia zniszczeniu uległy dwa pomieszczenia pododdziału chorób wewnętrznych. Państwowa Straż Pożarna, Prokuratura Rejonowa wraz z Policją pracowały na miejscu zdarzenia w celu ustalenia przyczyn pożaru.