IMG 20211013 115121x

 

Dzień Ratownictwa Medycznego to święto tych wszystkich lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, którzy każdego dnia walczą o życie i zdrowie naszych mieszkańców i pacjentów. To właśnie oni są zawsze w gotowości,  gdy wzywany karetkę, gdy w naszym otoczeniu dzieje się coś niepokojącego i zagrożone jest życie drugiego człowieka. Gdy niezbędne jest przetransportowanie pacjenta zakażonego koronawirusem do szpitala, aby mógł otrzymać właściwe leczenie, to właśnie oni są na pierwszej linii frontu walki z Covid-19. Praca w ratownictwie medycznym wiąże się z narażeniem życia i zdrowia nie tylko własnego, ale także swojej rodziny.

- Jest to ciężka i wymagająca praca, trzeba mieć to w sobie, taką chęć pomagania innym, być gotowym na wyrzeczenia i poświęcenia – mówi Paweł Wąchała, ratownik medyczny z podstacji Żary w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym.

 

 Rat. med. Piotr Szopniewski: - Największa adrenalina jest w momencie, kiedy jedziemy do tych najmłodszych i im trzeba udzielić profesjonalnie i szybko tej pomocy, tak samo przy zdarzeniach  drogowych, nagłych zatrzymaniach krążenia.

- Ciężko bywa, gdy jedziemy do wypadku, gdy jest dużo osób poszkodowanych, są ciężko ranni. Ale są też osoby, które udało nam się uratować i to cieszy najbardziej. Później te osoby często przychodzą i dziękują za uratowanie im życie, to najbardziej wzrusza - mówi pielęgniarka Małgorzata Janicka.

Rat. med. Zbigniew Muszyński ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, zwraca uwagę na niebezpieczne przedmioty, które pacjenci potrafią przy sobie posiadać, a które stanowią realne zagrożenie dla personelu:

- Przy pierwszym kontakcie nie wiemy z kim mamy do czynienia, dopiero później, gdy pacjent jest unieruchomiony i możemy go przeszukać, czujemy się bezpieczni.

 

105. Kresowy Szpital Wojskowy w Żarach aktualnie organizując ratownictwo medyczne zabezpiecza swoim zasięgiem dwa duże powiaty na południu województwa lubuskiego. Każdego dnia 24 godziny na dobę 10 zespołów ratownictwa medycznego jest w pełnej gotowości, aby udzielać profesjonalnej pomocy medycznej. Nasze zespoły zabezpieczają powiat żarski oraz powiat żagański i stacjonują w sześciu miejscowościach, są to: Żary, Lubsko, Trzebiel, Żagań, Iłowa oraz Szprotawa.

- Przez 20 lat pracy w ratownictwie medycznym to miejsce, te dwie stacje, dwa miasta, tu jest wyjątkowo rodzinnie, tu ludzie zachowują się inaczej, są zżyci, jak wszędzie są jakieś konflikty, ale tutaj tego nie widać, jest tu po prostu bardzo dobra atmosfera. Przez lata nie spotykałem się z tym, było wręcz odwrotnie. Tu jest inaczej, naprawdę przyjemnie przychodzi się do pracy - mówi lekarz Andrzej Jagiełło.

W głównej mierze ratownictwo medyczne oparte jest na ratownikach medycznych, których nasz szpital w samych tylko podstacjach zatrudnia ponad 60, a biorąc pod uwagę ich zaangażowanie w transport medyczny oraz pracę w oddziałach szpitalnych, to zespół blisko 100 osób zatrudnionych w  105. Kresowym Szpitalu Wojskowym. 

 

Zachęcamy do obejrzenia materiału przygotowanego przez  red. Urszulę Durską z Telewizji "Regionalna". 

 

mgr Justyna Wróbel - Gądek

Rzecznik Prasowy 

105. Kresowego Szpitala Wojskowego

fot. J.Wróbel - Gądek

Więcej: 

RATOWNICTWO MEDYCZNE - 105. Kresowy Szpital Wojskowy 

Szpital w mediach:

ŚWIATOWY DZIEŃ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO - Telewizja Regionalna (telewizjazary.pl)

https://zary.naszemiasto.pl/dzien-ratownictwa-medycznego-to-swieto-ludzi-ktorzy/ar/c1-8496189

IMG 20211013 114408x

IMG 20211013 121329x

IMG 20211013 121056x

IMG 20211013 120958xx

IMG 20211013 120419x