29.12.2020r.

Dziś rano w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach rozpoczęliśmy szczepienia przeciwko wirusowi SARS CoV-2. Etap „zero” dedykowany jest osobom najbardziej narażonym na zakażenie, czyli pracownikom służby zdrowia. W tym etapie zaszczepimy ponad połowę personelu naszego szpitala. Pierwszą grupę stanowili medycy: lekarze i pielęgniarka. Przykład idzie z góry, dlatego osobą, która jako pierwsza przyjęła szczepionkę przeciwko COVID-19 był komendant naszej placówki.

Ponadto decyzją Ministra Zdrowia w ramach Narodowego Programu Szczepień, 105. Kresowy Szpital Wojskowy został ustanowiony szpitalem węzłowym, co oznacza, że oprócz szczepienia własnej załogi zajmiemy się także szczepieniem pracowników m.in. innych szpitali, przychodni, aptek czy mopsów.

IMG 20201229 120506

 

- Obowiązkiem moim, jako medyka, jest zaszczepić się. Jest to jedyna metoda, aby uniknąć ciężkiej, śmiertelnej choroby zakaźnej - powiedział płk lek. med. Artur Lipczyński, Komendant 105. Kresowego Szpitala Wojskowego chwilę po przyjęciu szczepionki. 

W pierwszym dniu zaszczepionych zostało 35 osób, wśród nich m.in. lek. med. Stanisław Furtan, mgr piel. Małgorzata Piróg oraz dr n. med. Henryk Śmiłowski (na zdjęciu).

- Uważam, że jest to jedyna metoda, którą możemy zastosować w tym momencie (...) dająca nam możliwość wyjścia z tej epidemii. To jest po prostu racjonalne podejście do problemu - mówił lek.med. Marcin Słupek, specjalista medycyny nuklearnej i chorób wewnętrznych.

Szczepienia są dobrowolne i dotyczą zarówno osób medycznych jak i niemedycznych, pracujących w służbie zdrowia. Nie prowadzimy jeszcze szczepień indywidualnych, takie przewidziane są na pierwszy kwartał roku 2021.

 

„Kto należy do priorytetowej grupy „zero”?

W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków.

Są wśród nich:

  • pracownicy szpitali węzłowych,
  • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
  • pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
  • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
  • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Ważne! Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).”  (źródło:www.gov.pl)

Więcej informacji:

Szczepienie przeciwko COVID-19 - Szczepienie przeciwko COVID-19 - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 - Szczepienie przeciwko COVID-19 - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

 

mgr Justyna Wróbel - Gądek 

Rzecznik Prasowy 

105. Kresowego Szpitala Wojskowego 

fot. jw.

Szpital w mediach:

#SzczepimySię (polska-zbrojna.pl)

Pierwszy zaszczepił się sam komendant szpitala. Ruszyły szczepienia w Żarach (zachod.pl)

Wierzę, że szczepionka wyhamuje pandemię (zachod.pl)

105.Kresowy Szpital Wojskowy w Żarach. Szczepionki przeciwko Covid - 19 dla personelu już dojechały, komendant zaszczepił się pierwszy | Żary Nasze Miasto

RUSZYLI ZE SZCZEPIENIAMI PRZECIW COVID-19 W ŻARACH - Telewizja Regionalna (telewizjazary.pl)

 IMG 20201229 120312

IMG 20201229 121054

IMG 20201229 121208

IMG 20201229 122552