19.12.2020r.

Kolejne respiratory trafiły do 105. Kresowego Szpitala Wojskowego dzięki wsparciu Caritas Polska i Caritas Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej.

- Jest to sprzęt, który daje nadzieję. Daje nadzieję na przedłużenie życia, daje nadzieję na wyleczenie. Szczególnie teraz w dobie pandemii, w dobie zakażenia koronawirusem – podkreśla płk lek. med. Artur Lipczyński, Komendant 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach, który w dniu 16 grudnia 2020r. z rąk Biskupa Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej Tadeusza Lityńskiego odebrał urządzenia.

Łącznie przekazano 6 respiratorów o wartości ok. 200 tys. zł. Najwięcej, bo aż 3 trafiły dla medyków wojskowej służby zdrowia, co tylko potwierdza ogromne zaangażowanie właśnie naszego szpitala w walkę z pandemią na terenie Ziemi Lubuskiej.

1712201

 

Dwa z trzech otrzymanych urządzeń wykorzystywane będę w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, za które osobiście serdecznie podziękował dr n. med. Marek Femlak. Kolejny został przekazany dla zespołu transportu medycznego w filii szpitala w Żaganiu.

– Respiratory udało się pozyskać dzięki współpracy Caritas Polska i Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, a także dzięki życzliwości wielu ludzi – podkreślił bp Lityński, dziękując wszystkim medykom i przedstawicielom służby zdrowia za zaangażowanie i poświęcenie.

Respiratory wykorzystywane są w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, w której może się znaleźć każdy człowiek, dlatego jest to niezmiernie ważne, aby we wszystkich szpitalach nie zabrakło tego typu aparatury. Respiratory transportowe dzięki swoim niewielkim rozmiarom umożliwiają transport ciężko chorych pacjentów na badania diagnostyczne w obrębie własnego szpitala, a które nie są możliwe do zrealizowania przy łóżku chorego. Umożliwiają także przekazanie pacjentów do innych ośrodków medycznych w celu kontynuacji terapii. 

Otrzymane urządzenia są ogromnym wsparciem i pomocą dla naszego szpitala, zwłaszcza w czasie epidemii koronawirusa, ale przede wszystkim zapewnieniem opieki medycznej mieszkańcom Ziemi Lubuskiej na najwyższym poziomie.

CARITAS wielokrotnie w historii, oprócz własnej działalności charytatywnej, wspierał podmioty medyczne w tym także nie po raz pierwszy 105. Kresowy Szpital Wojskowy, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni w imieniu własnym i naszych pacjentów.

mgr Justyna Wróbel-Gądek 

Rzecznik Prasowy 

105. Kresowego Szpitala Wojskowego

Fot. Krzysztof Król/ dziennikarz "Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego"

 

Szpital w mediach:

Prezent dla szpitali. Caritas pomaga lubuskim placówkom (tvp.pl)

Diecezja przekazała respiratory zakupione dzięki ofiarności Lubuszan (rzg.pl)

Sprzęt, który daje nadzieję - relacja (zachod.pl)

Sprzęt, który daje nadzieję | Niedziela.pl

Diecezja przekazała respiratory zakupione dzięki ofiarności Lubuszan (zachod.pl)

Diecezja przekazała mobilne respiratory dla szpitali – Oficjalna strona Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej (diecezjazg.pl)

Diecezja przekazała respiratory zakupione dzięki ofiarności Lubuszan (rzg.pl)

Zielona Góra: Bp Tadeusz Lityński przekazał sześć mobilnych respiratorów dla szpitali | Niedziela.pl

 

1712202

1712203