noblejump0

W ostatni piątek, 7 czerwca 2019r. na terenie Naszego Szpitala odbyły się Międzynarodowe Ćwiczenia z udziałem wojsk Sojuszniczych NATO, zaangażowanych w szkolenie NOBLE JUMP 2019. Całość spotkania dotyczyła tematu „Koordynacji medycznych służb ratunkowych 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach ze służbami medycznymi sojuszników NATO”

Wydarzenie rozpoczęto pokazem wojskowych pojazdów sanitarnych Armii Niemieckiej, Armii Holenderskiej oraz Armii Norweskiej (VJTF, 1GNC, NFIU, DG SZRP). Kolejny punkt programu obejmował dokonanie symulacji ewakuacji rannych Żołnierzy z sanitarnych pojazdów wojskowych na Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz udzielenie im przez personel medyczny profesjonalnych procedur medycznych. Na samym końcu przeszliśmy do Sali Konferencyjnej, gdzie wygłoszone zostały trzy prezentacje: pierwsza przez lek. med. Marka Femlaka, zastępcę Dyrektora ds. medycznych, na temat podstaw działalności Szpitala oraz współpracy z przedstawicielami wojsk  przebywających na terenie województwa lubuskiego oraz dolnośląskiego, jak i przedstawicieli jednostek spoza granic Naszego kraju, którzy przyjeżdżają w nasze strony na szkolenia.  W następnej kolejności, lek. med. Rafał Głuszko omówił „Zintegrowane działania służb wojskowych i cywilnych na wypadek zdarzeń niepożądanych, urazowych w trakcie międzynarodowych ćwiczeń wojskowych Sojuszników NATO w warunkach funkcjonowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego”. Ostatnie wystąpienie należało do LtCol Wima Blaauwendraat, który przedstawił ogólne założenia i cele szkolenia NOBLE JUMP 2019r.

Szczególne podziękowania należą się przedstawicielom organizacji, które zaangażowały się w organizację wydarzenia. (Przedstawiciele Very High Readiness Joint Task Force, Przedstawiciele 1 German/Netherlands Corps, Przedstawiciele Nato Force Integration Units oraz Przedstawicielom Gowództwa Generalnego Sił Zbrojnych RP). Na wyrazy uznania zasługują również przedstawiciele Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, lek. med. Ewa Wójcik- Kierownik SOR, lek. med. Rafał Głuszko – Zastępca Kierownika SOR oraz cały personel medyczny, który tego dnia  zademonstrował szczyt swoich możliwości podczas ewakuacji rannych pacjentów.  Jesteśmy dumni z posiadania tak zgranej, profesjonalnej i odpowiedzialnej kadry medycznej Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Istotne zadanie posiadała także kpt. Maria Mańkowska, dzięki której udało się zintegrować działania różnych jednostek oraz przeprowadzić akcję sprawnie.  Ciężka praca i zaangażowanie wszystkich tych osób zaowocowało sukcesem spotkania, które zasługuje na miano wydarzenia na międzynarodową skalę.

Tekst i zdjęcia: mgr Deniz Katrin Mrozik

Dodatkowe relacje z wydarzenia:

TVP Gorzów Wielkopolski:

Radio Zachód