Ćwiczenia 10 Brygady Kawalerii Pancernej "Borsuk- 18"

Ćwiczenia 10 Brygady Kawalerii Pancernej „Borsuk- 18”  

ewakuacja1.jpg
     Celem minionych wydarzeń było doskonalenie procedur wzajemnego współdziałania oraz stworzenie środowiska i obrazu sytuacji kryzysowej- w ramach, której ćwicząca 10 Brygada Kawalerii Pancernej wypracowała decyzję do wsparcia i współdziałania z przedstawicielami administracji lokalnej i cywilnych służb ratunkowych. Wszelkie ustalenia odbyły się w ubiegły czwartek w Starostwie Powiatowym w Żaganiu. Dokonano wyboru strategii działania przez służby wojskowe i cywilne w razie powstania sytuacji zagrożenia.

   W piątek 19 października 2018r. podjechały pod 105. Kresowy Szpital Wojskowy w Żarach karetki wojskowe z rannymi Żołnierzami. Doszło do ataku lotnictwa na przemieszczające się stanowisko dowodzenia 10 Brygady Kawalerii Pancernej podczas ćwiczenia pod kryptoninem BORSUK 18. Doszło do skażenia bronią masowego rażenia. Żołnierzy położono na łóżkach szpitalnych w dwóch salach izolacyjnych (budynek nr 7). Zaopatrzeni w podstawową pomoc medyczną na Oddziale w Strefie Izolacji zostali ewakuowani śmigłowcem ratunkowym i przetransportowani do Wrocławia na docelowy oddział. Podczas akcji wejścia do budynku Szpitala strzegło dwóch żołnierzy.  

   Z kolei dnia 20 października zorganizowano symulację ewakuacji pacjentów z Filii Naszego Szpitala w Żaganiu do Szpitala bolesławieckiego. Z pomocą 10 i 34 Brygady Kawalerii Pancernej oraz 11 batalionu dowodzenia ewakuowano łącznie 30 osób (12 leżących i 18 chodzących). Pluton z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej zabezpieczał teren placówki. Pielęgniarka naczelna oraz lek. med. Ewa Belda, pełniąca w ten dzień dyżur, dokonywały rozdysponowania miejscami w pojazdach sanitarnych i autobusie uwzględniając stan zdrowia pacjentów. N następnej kolejności kolumna wojskowych i cywilnych pojazdów sanitarnych wyjechała w kierunku szpitala w Bolesławcu. Natomiast do żagańskiej placówki napłynęła również fala rannych żołnierzy. Zostali oni zaopatrzeni w pomoc medyczną na oddziałach szpitalnych. 

Tekst: mgr Deniz Mrozik/ Rzecznik Prasowy 

Zdjęcia: por. Krzysztof Gonera/ Sekcja Prasowa 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
105. Kresowy SzWzP SP ZOZ w Żarach
© 2018 105 SzWzP SP ZOZ :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.