Debata Naukowa pod tytułem "Czarne na Białym"

Debata Naukowa pod tytułem "Czarne na Białym”  

czarne8.jpg
     W dniu wczorajszym, 17 października odbyła się debata naukowa pod tytułem „Czarne na Białym”. Do udziału w konferencji zostali zaproszeni lekarze oraz kandydaci na Burmistrza miasta Żary. Swoje stanowiska przedstawili medycy: dr n. med. Irena Dawidiuk z Centrum Futura z Wrocławia, internista oraz dietetyk zajmująca się żywieniem człowieka w różnych jednostkach chorobowych oraz dr n. med. Marek Paśnicki, specjalista alergolog i pediatra. 105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ reprezentował Zastępca Dyrektora ds. medycznych, diabetolog lek. med. Marek Femlak.

     Konferencja rozpoczęła się od przedstawienia źródeł zanieczyszczeń w Żarach przez Fundację EKO-LUBUSZ. Jako 3 główne powody wymienia się: przemysł, używanie w domostwach nieodpowiednich pieców oraz transport. W następnej kolejności wystąpił lek. med. Marek Femlak. Skupił się na problematyce zachorowalności na nowotwory złośliwe w Polsce. Pan Doktor przedstawił statystyki zachorowań i umieralności na nowotwory w skali kraju, województwa lubuskiego oraz powiatu żarskiego. Liczba osób z diagnozą nowotworu złośliwego niestety cały czas rośnie. Z tej przyczyny istotna staje się profilaktyka. 105. Kresowy Szpital Wojskowy prowadzi kilka takich programów profilaktycznych.

    Pani Doktor Irena Dawidiuk przedstawiła możliwe konsekwencje zdrowotne pozostawania przez dłuższy czas w kontakcie ze szkodliwymi substancjami takie jak choroby układu oddechowego, bezpłodność, poronienia oraz urodzenia niepełnosprawnych dzieci. Na uwagę zasługuje również ta część jej wystąpienia, która określiła, w jaki sposób możemy się chronić przed negatywnymi skutkami smogu. Wskazała, które produkty spożywcze należy wybierać, a których unikać. Również wybór konkretnych roślin i posadzenie ich w doniczkach w domu lub zasadzenie drzew koło gospodarstwa domowego może pomóc w redukcji smogu. Co ciekawe, okazuje się, iż nawet wybór organicznej bawełny ogranicza przepuszczalność oparów. 

  Ostatnie wystąpienie merytoryczne przypadło dr n. med. Marka Paśnickiemu. Pan Doktor przedstawił źródła zanieczyszczeń powietrza powodujące problemy pulmonologiczne i alergologiczne, które charakteryzują coraz większą grupę pacjentów.

Tekst i zdjęcia: mgr Deniz Mrozik

Całą relację ze spotkania mogą obejrzeć Państwo na stronie internetowej 
czarne1.jpg
czarne2.jpg
czarne3.jpg
czarne4.jpg
czarne5.jpg
czarne6.jpg
czarne7.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
105. Kresowy SzWzP SP ZOZ w Żarach
© 2018 105 SzWzP SP ZOZ :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.