Obchody Dni Spirometrii 2018

Obchody Dni Spirometrii 2018  

W 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym z Przychodnią dwa październikowe dni upłynęły nam pod hasłem „Wiem, jak oddycham, a Ty?”. Dnia 2 października w Żarach, natomiast 5 października w żagańskiej filii odbyły się obchody Dni Spirometrii. Z tej okazji w obu tych miejscach pacjenci otrzymali możliwość bezpłatnego poddania się temu badaniu. Wydarzenie zostało zorganizowane pod patronatem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. 

spiro1.jpg
spiro2.jpg

Z badania spirometrycznego podczas wydarzenia skorzystało łącznie 70 osób (49 pacjentów w Żarach i 21 pacjentów w Żaganiu). Podczas akcji spotkaliśmy w szpitalu osoby, które przyjechały do nas aż z Zielonej Góry. Mgr Małgorzata Harbin, pielęgniarka koordynująca, której zawdzięczamy pomysł włączenia do akcji naszego szpitala twierdzi, iż z roku na rok zwiększa się liczba pacjentów zainteresowanych profilaktyką. Tendencja wzrostowa uwidacznia się również w innych programach prowadzonych przez Szpital. Mieszkańcy regionu wykazują coraz większą świadomość istnienia zagrożeń chorobami związanymi z zanieczyszczonym środowiskiem, w którym żyjemy. 

spiro3.jpgspiro4.jpg

Spirometria służy wykrywaniu u pacjentów wczesnych postaci chorób układu oddechowego, gdy objawy są skąpe lub jeszcze nie wystąpiły. Wielu pacjentów udaje się po pomoc dopiero wtedy, gdy uporczywe dolegliwości takie jak duszność lub przewlekły kaszel uniemożliwiają im codzienne funkcjonowanie- mówi lek. med. Andrzej Czupryński- ordynator Oddziału Pulmonologii. Lekarz w swojej 40 letniej praktyce obserwuje coraz większą zachorowalność na schorzenia takie jak astma lub POChP. Jako główną przyczynę takiego stanu faktycznego podaje niezmienny czynnik - palenie papierosów. 

spiro5.jpgspiro6.jpg

Gdzie możemy się przebadać 
Bezpłatne badanie spirometryczne możemy wykonać podczas organizowanych co roku Dni Spirometrii. Co jeśli przegapiliśmy takie wydarzenie lub też nie mogliśmy w nim uczestniczyć? Na naszą prośbę lekarz rodzinny może wystawić skierowanie do Poradni Pulmonologicznej. Zachęcamy do tego kroku w szczególności osoby palące, mieszkające na zanieczyszczonych terenach lub pracujące w szkodliwych warunkach.
Na stronie internetowej www.astma-alergia-pochp.pl znajdziemy wiele użytecznych broszur i porad dotyczących radzenia sobie z chorobą w codziennym funkcjonowaniu. 

Poradnia Pulmonologiczna, budynek nr 23, piętro I Żary, ul. Domańskiego 2 tel. 68 470 78 63 Poradnia Chorób Płuc i Gruźlicy, parter Żagań, ul. Żelazna 1a, tel. 68 477 12 32 


Tekst: mgr. Deniz Katrin Mrozik/Rzecznik Prasowy, Zdj: Grzegorz Suszczyński, Deniz Katrin Mrozik 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
105. Kresowy SzWzP SP ZOZ w Żarach
© 2018 105 SzWzP SP ZOZ :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.