Prezentacja nowej pracowni 10.03.2017

 
  Prezentacja nowej pracowni 10.03.2017
W dniu 10.03.2017r. o godz. 12:30 w filii 105 Kresowego Szpitala Wojskowego w Żaganiu, w Oddziale Pulmonologicznym z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych odbyło się spotkanie podczas którego zaprezentowano nową pracownię diagnostyczną, Pracownię Bronchoskopii.


Dotychczas taka diagnostyka wykonywana była w innym miejscu, ale z uwagi na dużą liczbę także pozostałych badań (m.in. z zakresu gastroskopii i kolonoskopii) oraz czas potrzebny na przygotowanie aparatów do poszczególnych badań, została podjęta decyzja o utworzeniu samodzielnej pracowni, która swoje miejsce znalazła przy oddziale, gdzie to właśnie lekarze chorób płuc są specjalistami, którzy sprawują nadzór nad prawidłowym przebiegiem  całego procesu diagnostycznego. Ponadto pod koniec roku 2016 szpital zakupił urządzenie do mycia i dezynfekcji bronchoskopów, które w pełni zabezpieczy proces przygotowania aparatów dając możliwość wykonania badań bez zbędnych przerw. 

Pracownia nie mogłaby powstać gdyby nie zaangażowanie Żagańsko - Żarskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym ze Schorzeniami Układu Oddechowego (KRS
0000055573), które dzięki wsparciu finansowemu mieszkańców oraz z 1% podatku zakupiło niezbędny sprzęt do nowej pracowni na kwotę ok. 140 000 zł. Łączny koszt wyposażenia pracowni to ok. 240 000 zł.

Bronchoskopia to badanie umożliwiające bezpośrednie oglądanie (wziernikowanie) wnętrza tchawicy i oskrzeli. Do badania używa się aparatu zwanego bronchoskopem lub bronchofiberoskopem. Na jego końcu umieszczone jest źródło światła, które umożliwia lekarzowi oglądanie strun głosowych, tchawicy, oskrzeli głównych i ich rozgałęzień wewnątrz płuc. Bronchoskop może ponadto służyć do usuwania wydzieliny, krwi, ropy oraz ciał obcych, do podawania leków bezpośrednio do oskrzeli, jak również do określania miejsca krwawienia. Badanie to umożliwia także pobranie wycinków tkanki do badania histopatologicznego, bakteriologicznego i cytologicznego.


Fot.: M. Runowski


Więcej:

Urząd Miasta Żagań: Pulmonologia cieszy się z nowego sprzętu

Profesjonalna pracownia bronchoskopii w Żaganiu 
10.03.2017r.         źródło RadioZachód.pl 

Teraz zbadają nam oskrzela i tchawicę
09.03.2017r.        źródło GazetaLubuska
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
105. Kresowy SzWzP SP ZOZ w Żarach
© 2018 105 SzWzP SP ZOZ :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.