Cukrzyca u kobiet w ciąży - warsztaty edukacyjne 14.01.2016

 
Cukrzyca u kobiet w ciąży - warsztaty edukacyjneW dniu 14 stycznia br. o godz.11:00 w Szkole Rodzenia w filii 105 Kresowego Szpitala Wojskowego w Żaganiu odbyły się warsztaty edukacyjne dotyczące tzw. ”cukrzycy ciążowej”. Spotkanie było doskonałą okazją by skorzystać z konsultacji naszych specjalistów, a przeznaczone szczególnie dla kobiet w ciąży, jak również tych pań, które planują powiększenie rodziny.Cukrzyca u kobiet ciężarnych stanowi istotny problem zdrowotny na całym świecie. Na przestrzeni ostatnich kilku lat wraz z postępem cywilizacyjnym obserwuje się dramatycznie szybko postępujący wzrost zachorowalności nie tylko na cukrzycę typu I i II, ale również na cukrzycę u kobiet ciężarnych. Prognozy ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zapowiadają w najbliższym czasie podwojenie liczby osób z cukrzycą, w tym u kobiet ciężarnych.


Nieleczone zaburzenia gospodarki węglowodanowej w okresie ciąży zwiększają ryzyko urodzenia dziecka o masie ciała za dużej w stosunku do wieku ciążowego, czyli tzw. makrosomii płodu. Stwarza to zagrożenie wystąpienia groźnych powikłań porodowych zarówno u matki, jak i u dziecka.

O tym jak rozpoznać symptomy mogące świadczyć o rozwijającej się chorobie i sposobach leczenia mówili diabetolog lek. Marek Femlak oraz dietetyk Anna Marciniak. Zaś doktor Andrzej Cieślak, specjalista ginekologii i położnictwa zwrócił uwagę jaki wpływ zaniedbanie objawów i niepodjęcie na czas właściwego leczenia może mieć na stan zdrowia matki i dziecka.

Spotkanie było doskonałą okazją by skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów, a także na miejscu wykonać badanie stężenia glukozy we krwi. Uczestnicy warsztatów na zakończenie otrzymali również zbiór przydatnych materiałów edukacyjnych, w tym m.in. przepis na właściwą dietę dla kobiet w ciąży.

Spotkanie zorganizowane zostało przez Szkołę Rodzenia oraz Centrum Diabetologiczne 105 Kresowego Szpitala Wojskowego.


Tekst: mgr Justyna Wróbel / Rzecznik Prasowy
Fot. A.Tracz, A.Marciniak


12.01.2016r.        źródło TVRegionalna.pl

Weź udział w warsztatach

12.01.2016r.        źródło GazetaLubuska

Nie daj się cukrzycy ciążowej!

08.01.2016r.        źródło GazetaLubuska

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
105. Kresowy SzWzP SP ZOZ w Żarach
© 2018 105 SzWzP SP ZOZ :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.