Światełko Pamięci 2015


Światełko Pamięci w 105 Kresowym Szpitalu Wojskowym
Już po raz czwarty w 105 Kresowym Szpitalu Wojskowym zakończyła się akcja "Światełko Pamięci". W tym roku dzięki zaangażowaniu m.in. wielu stowarzyszeń, instytucji, szkół, przedszkoli, władz samorządowych, firm prywatnych, pracowników naszego szpitala, a także wszystkich pododdziałów 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej udało się zebrać 3 278 zniczy, co oznacza 3 278 mogił naszych rodaków, Polaków rozświetlonych zostało w dniu 1 listopada na polskich nekropoliach we Lwowie. Przy załadunku transportu pomagali uczniowie żarskiej „Samochodówki”, a dzięki naszemu PKSowi zostały przetransportowane do Oddziału Telewizji Polskiej w Rzeszowie, a stamtąd do Lwowa.

Należy podkreślić, że szpital nasz był jedynym miejscem w całym województwie lubuskim, gdzie osoby pragnące wesprzeć rodaków z miasta Semper Fidelis mogły to uczynić.
Akcja „Światełko Pamięci” została kilka lat temu zainicjowana przez Radio Lwów i ośrodek Telewizji Polskiej w Rzeszowie, polegającej na zbiórce zniczy i świec, które 1 listopada na polskich nekropoliach we Lwowie: Cmentarzu Łyczakowskim, Cmentarzu Obrońców Lwowa zwanym popularnie Cmentarzem Orląt oraz Cmentarzu Janowskim harcerze i wolontariusze zapalają na żołnierskich mogiłach Polaków tam pochowanych.

Pomysłodawcami włączenia naszego szpitala do tej szlachetnej inicjatywy byli okuliści dr.n.med. Krzysztof i Zbigniew Kopocińscy. Bez wsparcia Dyrektora 105KSzWzP lek.med. Sławomira Gaika akcja nie miałaby szans powodzenia. Była bardzo dużym wyzwaniem logistycznym, któremu jak zawsze sprostał Wicedyrektor lek.med. Marek Femlak, niezawodny organizator, dusza całego przedsięwzięcia, Kresowiak z pochodzenia.

„Światełko Pamięci” zagościło na stałe w kalendarzu corocznych działań realizowanych w 105 Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach. W tak pięknej i szlachetnej akcji nie mogło nas zabraknąć.

Archiwum akcji:

Światełko Pamięci 2014
Światełko Pamięci 2013
Światełko Pamieci 2012

Sprawdź, kto z wybitnych Polaków został pochowany na polskich nekropoliach we Lwowie  (kliknij)

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wzięli udział w tegorocznej akcji. Szczególnie gorąco dziękujemy naszym pacjentom, ludziom schorowanym i z trudnością poruszającym się, którzy dowiadując się w szpitalu o zbiórce zniczy, mimo dużego trudu powracali z darowanymi świecami.

Nie zawiedli Kresowiacy, dla nich to oczywiste, gdy wzywa Lwów, to nie ma gadania. Szczególne słowa uznania pragniemy przekazać dla Kresowego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Orląt Lwowskich, które swoją działalnością nie pozwala zapomnieć o rodakach na kresach, a zawsze jako pierwsi włączają się w zbiórkę zniczy.

Bardzo wielkie podziękowania kierujemy dla dyrektorów i grona pedagogicznego szkół podstawowych i średnich naszego regionu. To tylko ich zaangażowanie pozwala wpajać takie wartości jak honor, poczucie patriotyzmu temu pokoleniu, którego zadaniem będzie w dalszych latach kontynuować akcję i utrwalać pamięć o polskich kresach.


Serdecznie dziękujemy wszystkim.
Akcję wsparli m.in.: Senator Rzeczypospolitej Polskiej Robert Dowhan wraz z rodziną, Burmistrz Danuta Madej oraz Urząd Miejski w Żarach Starostwo Powiatowe w Żarach, Szkoła Podstawowa nr 8, Gimnazjum nr 1, Zespół Szkół Katolickich, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych „Ceramik”, Zespół Szkół Szkolno-Przedszkolny z Oddziałami Integracyjnymi, 4-5 Hufiec Pracy, Klub Sportowy Karate Sensei, Klub Motocyklowy Black Eagles MC Poland, Drużyna Płomień Janowiec, uczestnicy i organizatorzy I. Crossu Górskiego po Zielonym Lesie i wiele innych.


Nie zabrakło wyjątkowych, wojskowych zniczy. Pomimo trwających ćwiczeń wojska polskiego Dragon-15 w akcję włączyły się wszystkie pododdziały jednej z największych jednostek pancernych w Polsce 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej:
4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy z Czerwieńska, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza, 23 Śląski Pułk Artylerii z Bolesławca, 34 Brygada Kawalerii Pancernej z Żagania, 11 Batalion Dowodzenia z Żagania, 10 Brygada Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

A także lekarze z Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej, która od 70 lat związana jest z naszym szpitalem także nie zapomnieli o żołnierskich kwaterach we Lwowie.

Szczególne podziękowania dla Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi „Razem” z Bieniowa, którego członkowie pomimo sędziwego wieku niezwykle skutecznie zaangażowali wszystkich mieszkańców swojej wsi w tą szlachetną inicjatywę. A także dla Urzędu Miejskiego w Żaganiu, który niezawodnie pełnił rolę koordynatora akcji w swoim regionie. Serdeczne podziękowania również dla wszystkich księży z okolicznych parafii za ogromne wsparcie duchowe i aktywne włączenie do akcji.

Na koniec podziękowanie dla ludzi, dzięki którym całość zebranych zniczy mogliśmy bezpiecznie dostarczyć do Rzeszowa. Za pomoc przy załadunku kilkudziesięciu kartonów dziękujemy uczniom Zespołu Szkół Samochodowych. Za znakomitą organizację i punktualny transport dziękujemy profesjonalistom z żarskiego PKS-u, który we współpracy z firmą Kronopol znicze do oddziału TVP dostarczył nieodpłatnie.

Bardzo serdecznie dziękujemy tym wszystkim pracownikom 105 Kresowego Szpitala Wojskowego, którzy w toku codziennych obowiązków, rozumiejąc ważność tego przedsięwzięcia znaleźli czas by zakupić znicze i mieć swój osobisty wkład w „Światełko Pamięci”.


Bez wątpienia na wysokości zadania stanęły najważniejsze środki masowego przekazu, dzięki którym informacje o prowadzonej akcji trafiły do Lubuszan. Szczególnie dziękujemy: TVP Gorzów Wlkp., TVP Rzeszów, TV Regionalna, a także
Naszemu Dziennikowi, Gazecie Lubuskiej,  Radio Zachód, Radio Plus, Radio ESKA - to dzięki Wam odnieśliśmy sukces.

W dniu 1 listopada, gdy w skupieniu i zadumie nad przemijaniem staniesz Drogi Rodaku w obliczu grobów krewnych powróć choć przez maleńką chwilę myślami na łyczakowską „...tam gdzie lwowskie śpią Orlęta...” „modlitwę ciszy w sercu zmów za Cmentarz Orląt i za Lwów”


Tekst: mgr Justyna Wróbel / Rzecznik Prasowy
Fot. J.Wróbel, janczotodorow.pl
Więcej:

Zakończyła się akcja "Światełko Pamięci"
03.11.2015r.        źródło RadioPlus.pl

Znicze z Polski na cmentarzach za wschodnią granicą
31.10.2015r.        źródło TVP Rzeszów 

Zebrano ponad 25 tys. zniczy na lwowskie cmentarze
30.10.2015r.        źródło PolskieRadio.pl

Zebrane w Polsce znicze zapłoną na cmentarzach Łyczakowskim, Janowskim i Orląt Lwowskich
30.10.2015r.        źródło WPolityce.pl 

Żary, ul. Domańskiego: fotografia - zakończenie akcji Światełko Pamięci
27.10.2015r.        źródło GazetaLubuska

Nie zapominają o polskich grobach na wschodzie
26.10.2015r.        źródło JanczoTodorow.pl 

Znicze Pamięci
24.10.2015r.        źródło NaszDziennik.pl

Żarskie znicze dla Lwowa
23.10.2015r.        źródło RadioZachód 

Kolejne "Światełko Pamięci dla Łyczakowa"
22.10.2015r.        źródło Polskie Radio Rzeszów

Motocykliści też przywożą znicze, które zapłoną we Lwowie
22.10.2015r.        źródło GazetaLubuska

Światełko polskiej tożsamości
22.10.2015r.        źródło GośćNiedzielny.pl

"Światełka pamięci" trafią na polskie cmentarze we Lwowie
20.10.2015r.        źródło TVP Gorzów Wlkp. 

Zapraszamy na bieg górski 
16.10.2015r.        źródło TVRegionalna.pl
  

Zniczy dla Lwowa przybywa z każdym dniem
14.10.2015r.        źródło JanczoTodorow.pl 

Zawsze wierny Tobie Polsko - Znicze dla Lwowa
09.10.2015r.        źródło JanczoTodorow.pl 

Znicze dla Lwowa
08.10.2015r.        źródło GazetaLubuska 

Światełko pamięci w 105 Szpitalu
06.10.2015r.        źródło TVRegionalna.pl
   
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
105. Kresowy SzWzP SP ZOZ w Żarach
© 2018 105 SzWzP SP ZOZ :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.