105 Kresowy Szpital Wojskowy w hołdzie Powstańcom Warszawskim


105 Kresowy Szpital Wojskowy w hołdzie Powstańcom Warszawskim

W dniu 29 lipca 2015r. z okazji 71.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na zachodzie Polski, w odległych od stolicy Żarach w 105 Kresowym Szpitalu Wojskowym miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej jego dwóch lekarzy-oficerów, Powstańców Warszawskich.
To niezwykłe wydarzenie odbyło się w asyście kompanii honorowej 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej a zaszczycili nas swoja obecnością m.in. Senator RP Robert Dowhan, Wicewojewoda Lubuski Jan Świrepo, zastępca Dowódcy 11LDKPanc gen.bryg. Zbigniew Smok, gen.rez. Zbigniew Szura reprezentujący marszałek województwa, radny wojewódzki Wacław Maciuszonek, Burmistrz Miasta Żary Danuta Madej oraz wielu innych przedstawicieli władz samorządowych i administracyjnych naszego regionu a także środowisk kombatanckich. Nie zabrakło wśród uczestników także wielu lubuszan, pacjentów którzy na co dzień korzystają z opieki medycznej w naszym szpitalu.Na wstępnie Dyrektor 105 Kresowego Szpitala Wojskowego Sławomir Gaik przywitał wszystkich licznie zgromadzonych gości, po czym dr K.Kopociński, Przewodniczący Komitetu Społecznego Wsparcia Tradycji i Historii 105 KSzWzP przybliżył uczestnikom spotkania historię, która kryje się pod nazwiskami dwóch wspominanych w tym dniu bohaterów. 

Płk dr med.Jerzy Rowiński, pseudo. „Jurand” - podczas powstania działał w VIII Zgrupowaniu AK „Krybar” na najtrudniejszym terenie Powiśla, już drugiego dnia organizował tam szpital polowy, który w ciągu 63 powstańczych dni przyjął ponad 1200 rannych. Mjr lek. Zbigniew Badowski pseudo. „Dr Zbigniew” – to rodowity warszawiak, w czasie powstania lekarz 3 Batalionu Pancernego AK „Golski” z którym przeszedł caly szlak bojowy.
Płk Rowiński i mjr Badowski w skrajnie trudnych warunkach szpitali walczącej Warszawy pod bombami i ostrzałami ratowali tysiące naszych rodaków. Po wojnie obaj trafili do Szpitala Garnizonowego w Żarach, wspierając swoimi umiejętnościami rozwój naszej placówki - dr Badowski jako rentgenolog, zaś dr Rowiński jak ordynator oddziału ogólno-zakaźnego.

 

Inicjatorami i pomysłodawcami uhonorowania bohaterskich lekarzy tablicą pamiątkową byli nasi okuliści, doktorzy Zbigniew i Krzysztof Kopocińscy, którzy w pracy nad monografią 105 Szpitala Wojskowego dowiedzieli się, iż wśród twórców naszej placówki są tak nietuzinkowe osoby. Odsłonięcia tablicy dokonali krewni płk. Rowińskiego, Ewa i Andrzej Durajowie, którzy nie kryjąc wzruszenia dziękowali pomysłodawcom i dyrekcji szpitala za przywrócenie pamięci o ich wuju, tym samym sprawiając, że historia wiecznie żywą będzie.


Nasze spotkanie było doskonałą lekcją historii dla współczesnych mieszkańców Żar i okolic, którzy mogli na własne oczy, być może po raz pierwszy w życiu, zobaczyć powstańcze panterki i pozostały ekwipunek typowy dla żołnierzy walczącej Warszawy. Ogromnym zainteresowaniem gości cieszyli się „mali powstańcy” - dzieci przedstawiający sylwetki swoich rówieśników, których także nie zabrakło w 1944 w walczącej stolicy. Inscenizację przygotowali lekarze i pracownicy 105 Kresowego Szpitala Wojskowego. Poświęcenia tablicy dokonał ks. kapelan Krzysztof Burzyński, a następnie złożone zostały wiązanki kwiatów przez zaproszone delegacje.
Pieśń reprezentacyjna wojska polskiego zakończyła tą podniosłą uroczystość. 


Mimo, że powstanie miało charakter lokalny do dnia dzisiejszego wpływa na budowanie patriotyzmu w całej Polsce, czego odsłonięcie pamiątkowej tablicy w 71.rocznicę walk powstańczej Warszawy w tak odległych Żarach, na zachodzi naszego kraju jest dowodem. 

Oddaliśmy hołd bohaterskim lekarzom powstańczej stolicy. 

Serdeczne słowa podziękowania kierujemy do 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, Państwa Mieczysława i Bożeny Marciniszyn, Państwa Anny i Eugeniusza Ślawskich oraz wszystkich zaangażowanych w przedsięwzięcie pracowników naszego szpitala, a także pocztów sztandarowych tak godnie reprezentujących swoje środkowiska. Bardzo dziękujemy, że tak wiele mediów odpowiedziało na nasze zaproszenie i dzięki temu mieszkańcy naszego regionu mogli dowiedzieć się o tej ważnej inicjatywie. Bardzo dziękujemy redaktorom TV Regionalnej, TVP Gorzów Wlkp., Gościa Niedzielnego, Naszego Dziennika, Gazety Lubuskiej oraz Radio Zachód.

Bibliografia: „LEKARZE SZPITALA WOJSKOWEGO W ŻARACH” wyd. Uniwersytet Medyczny w Łodzi, 2014, K.Kopociński, Z.Kopociński, C.Jeśman 


Tekst: mgr Justyna Wróbel / Rzecznik Prasowy

Fot. K.Kopociński, J.Olech, J.Gądek, K.Buganik (GośćNiedzielny)
Więcej:

105 Kresowy Szpital Wojskowy w Żarach w hołdzie swym Powstańcom Warszawskim 
nr 5/2015           źródło Skalpel - pismo WIL 
 

Lekarzom-powstańcom warszawskim
03.08.2015r.        źródło NaszDziennik.pl 

Złożyli wzruszający hołd lekarzom-powstańcom
30.07.2015r.        źródło GazetaLubuska 

Zamienili lekarskie kitle na mundury warszawskich powstańców
30.07.2015r.        źródło GazetaLubuska

Tablica ku czci Powstańców Warszawskich
29.07.2015r.        źródło TVRegionalna.pl

Jesteśmy dumni z naszych kolegów
29.07.2015r.        źródło GośćNiedzielny.pl

Zamienili kitle na powstańcze mundury
29.07.2015r.        źródło GazetaLubuska 

W Żarach upamiętniono powstańców warszawskich
29.07.2015r.        źródło RadioZachód

Odsłonięto pamiątkową tablicę lekarzy-oficerów
29.07.2015r.        źródło TVP Gorzów Wlkp.  

Upamiętnili powstańców Warszawskich
29.07.2015r.        źródło RadioZachód

Upamiętnią bohaterów
28.07.2015r.        źródło TV Regionalna 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
105. Kresowy SzWzP SP ZOZ w Żarach
© 2018 105 SzWzP SP ZOZ :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.