Zastosowalismy nową metodę w kardiologii interwencyjnej 16.06.2015


Zastosowaliśmy nową metodę w kardiologii interwencyjnej
W dniu 16 czerwca 2015r. w Pracowni Hemodynamicznej przy Oddziale Kardiologicznym 105 Kresowego Szpitala Wojskowego przeprowadzono zabieg udrożnienia naczyń wieńcowych po raz pierwszy z wykorzystaniem metody rotablacji.Jest to kolejna metoda obok koronarografii i angioplastyki, której istotą jest modyfikacja blaszki miażdżycowej u pacjentów z chorobą wieńcową. Jej wykorzystanie poprzedzone specjalistyczną diagnostyką stosuje się zwłaszcza u osób w średnim i zaawansowanym wieku, u których wcześniejsze metody nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Metoda ta polega na wprowadzeniu poprzez tętnicę udową lub promieniową prowadnika zakończonego borem pokrytym diamentowymi opiłkami, który przy wykorzystaniu ruchu rotacyjnego udrażnia zwapnione przewężenie w naczyniu wieńcowym. Tak przygotowany „tunel” umożliwia kardiologowi precyzyjne wprowadzenie, wcześniej niemożliwego, stentu, który konieczny jest do utrzymania prawidłowej drożności krwi w naczyniu wieńcowym.

Do tej pory zabiegi takie przeprowadzano w dużych centrach medycznych, co wiązało się dla pacjenta z koniecznością odbycia często dalekiej podróży, obecnie zabieg ten oraz wiele innych z zakresu kardiologii interwencyjnej realizowane są w 105 Kresowym Szpitalu Wojskowym z Przychodnią w Żarach.

Dzisiejszy zabieg przeprowadzony został przez dr.n.med. Przemysława Nowickiego, Kierownika Pracowni Hemodynamicznej oraz dr.n.med. Janusza Rzeźniczak wraz z zespołem i zakończył się pomyślnie.Więcej:

Na ratunek pacjentom z chorobą wieńcową
18.06.2015r.        źródło GazetaLubuska

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
105. Kresowy SzWzP SP ZOZ w Żarach
© 2018 105 SzWzP SP ZOZ :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.