Światełko Pamięci w 105 Szpitalu Wojskowym


Światełko Pamięci w 105 Szpitalu Wojskowym

105 Szpital Wojskowy już po raz drugi w swojej historii włączył się do akcji „Światełko Pamięci” zainicjowanej kilka lat temu przez Radio Lwów i ośrodek Telewizji Polskiej w Rzeszowie a polegającej na zbiórce zniczy i świec, które zapłoną 1 listopada na polskich nekropoliach we Lwowie: Cmentarzu Łyczakowskim, Cmentarzu Obrońców Lwowa zwanym popularnie Cmentarzem Orląt oraz Cmentarzu Janowskim.

Należy podkreślić, że szpital nasz był jedynym miejscem w całym województwie lubuskim, gdzie osoby pragnące wesprzeć rodaków z miasta Semper Fidelis mogły to uczynić
.
Pomysłodawcami włączenia szpitala do tej szlachetnej inicjatywy byli nasi okuliści dr.n.med. Krzysztof i Zbigniew Kopocińscy. Bez wsparcia Dyrektora 105 Szpitala Wojskowego lek.med. Sławomira Gaika akcja nie miałaby szans powodzenia. Była bardzo dużym wyzwaniem logistycznym, któremu jak zawsze sprostał wice-dyrektor lek.med. Marek Femlak, niezawodny organizator, dusza całego przedsięwzięcia, Kresowiak z pochodzenia.

W dniu 23.10.2013r. o godz.14:00 w Gabinecie Okulistycznym naszego szpitala zakończyliśmy zbiórkę zniczy i świec pełnym sukcesem, udało nam się zebrać ponad 1700 zniczy czyli ponad 1700 kwater żołnierskich zostanie przyozdobionych palącym się światełkiem. Zostały one przetransportowane do siedziby TVP Rzeszów, skąd trafią w dniu 1 listopada na lwowskie cmentarze, a pobierać je będą i zapalać na mogiłach harcerze oraz wolontariusze.

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wzięli udział w akcji. Szczególnie gorąco dziękujemy naszym pacjentom, ludziom schorowanym i z trudnością poruszającym się, którzy dowiadując się w szpitalu o zbiórce zniczy, mimo dużego trudu powracali z darowanymi świecami.


Nie zawiedli Kresowiacy, dla nich to oczywiste, gdy wzywa Lwów, to nie ma gadania. Szczególne słowa uznania pragniemy przekazać dla Kresowego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Orląt Lwowskich, które swoją działalnością nie pozwala zapomnieć o rodakach na kresach, a zawsze jako pierwsi włączają się w zbiórkę zniczy.

Bardzo wielkie podziękowania kierujemy dla dyrektorów i grona pedagogicznego szkół podstawowych i średnich naszego regionu. To tylko ich zaangażowanie pozwala wpajać takie wartości jak honor, poczucie patriotyzmu temu pokoleniu, którego zadaniem będzie w dalszych latach kontynuować akcję i utrwalać pamięć o polskich kresach.

Z satysfakcją należy wymienić żarskie szkoły, które nie zawiodły i zjawiły się przynosząc odsiecz dla Lwowa:

Szkoła Podstawowa nr 8
Zespół Szkół Katolickich
Zespół Szkół Ekonomicznych
Gimnazjum nr 1
Społeczne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące
4-5 Hufiec Pracy

Niezmiernie miło było nam powitać żarskich przedszkolaków, którzy dzięki wsparciu rodziców i dyrekcji placówek zjawili się ze zniczami w Gabinecie Okulistycznym 105 Szpitala Wojskowego: Miejskie Przedszkole nr 1 w Żarach,  Przedszkole Groszki w Żarach.

Całym sercem w akcję włączyli się pracownicy Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej, którym takie inicjatywy nigdy nie pozostają obojętne.

Wspomogły nas także władze Urzędu Miasta Żary.


Nie zabrakło również Klubu Motocyklowego Black Eagles MC Poland, na który zawsze można liczyć, to taki nasz „dobry, żarski duch”.
 
Ponadto serdecznie dziękujemy za wspaniałe zaangażowanie się i włączenie do akcji Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Wsi „Razem” z Bieniowa, Bibliotece Publicznej w Mirostowicach Dolnych, a także księżom okolicznych parafii za ogromne wsparcie duchowe i aktywne włączenie do akcji.

Bez wątpienia na wysokości zadania stanęły najważniejsze środki masowego przekazu, dzięki którym informacje o prowadzonej akcji trafiły do Lubuszan. Szczególnie dziękujemy stacjom telewizyjnym: TVP Gorzów Wlkp. oraz TV Regionalna, a także Gazecie Lubuskiej, Radio Zachód, Radio ESKA - to dzięki Wam odnieśliśmy sukces.

Bardzo serdecznie dziękujemy tym pracownikom 105 Szpitala Wojskowego, a zwłaszcza Oddziałowi Psychiatrycznemu, którzy wzięli udział w zbiórce, na pozostałych liczymy w roku następnym.

Na koniec podziękowanie dla ludzi, dzięki którym całość zebranych zniczy mogliśmy dostarczyć do Rzeszowa. Za znakomitą organizację i punktualny transport dziękujemy profesjonalistom z żarskiego PKS-u.

„Światełko Pamięci” zagościło na stałe w kalendarzu corocznych działań realizowanych w 105 Szpitalu Wojskowym. W tak pięknej i szlachetnej akcji nie mogło nas zabraknąć. W dniu 1 listopada, gdy w skupieniu i zadumie nad przemijaniem staniesz Drogi Rodaku w obliczu grobów krewnych powróć choć przez maleńką chwilę myślami na łyczakowską

„...tam gdzie lwowskie śpią Orlęta...”
„Modlitwę ciszy w sercu zmów za Cmentarz Orląt i za Lwów”

 
Tekst i fot: mgr Justyna Wróbel / Rzecznik Prasowy

Więcej:


105 Szpital Orlętom Lwowskim 
nr 01/2014        źródło Skalpel
- pismo WIL

Znicze pojechały do Lwowa
31.10.2013r.     źródło TVP Rzeszów


Nasza pamięć nie gaśnie
30.10.2013r.     źródło GazetaLubuska


Światełka pamięci
27.10.2013r.      źródło TVP Rzeszów


Światełko Pamięci
25.10.2013r.      źródło TVRegionalna.plŚwiatełko Pamięcia dla Łyczakowa 2012
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
105. Kresowy SzWzP SP ZOZ w Żarach
© 2018 105 SzWzP SP ZOZ :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.