105 Szpital Wojskowy Orlętom Lwowskim


105 Szpital Wojskowy Orlętom Lwowskim
 105 Szpital Wojskowy z Przychodnią już po raz drugi włącza się do akcji „Światełko Pamięci” zainicjowanej kilka lat temu przez Radio Lwów i ośrodek Telewizji Polskiej w Rzeszowie a polegającej na zbiórce zniczy i świec, które zapłoną 1 listopada na polskich nekropoliach we Lwowie: Cmentarzu Łyczakowskim, Cmentarzu Obrońców Lwowa zwanym popularnie Cmentarzem Orląt oraz Cmentarzu Janowskim.

Znicze i świece będą zbierane w 105 Szpitalu Wojskowym/ Gabinet Okulistyczny 1 piętro/ w dniach 03-23.10.2013r. w godz. 7:30-14:00.
Akcja ma na celu utrwalenie pamięci o wspaniałym Zawsze Wiernym Mieście i Polakach, którzy budowali tam wielkość Lwowa i Rzeczypospolitej.
Pragniemy, aby była to lekcja patriotyzmu i wychowania obywatelskiego dla młodych i starszych.


Na Ukrainie nie ma tradycji palenia świec na mogiłach w dniu Wszystkich Świętych a sytuacja finansowa Polaków żyjących tam jest bardzo zła i często nie stać ich na zakup nawet jednego znicza. Mamy nadzieję, że apel nasz nie pozostanie bez odzewu i nie zawiedziemy tysięcy rodaków, którzy nigdy nie opuścili swojego ukochanego miasta.

Zebrane znicze zostaną przekazane do ośrodka TVP Rzeszów, który we współpracy z Konsulatem RP we Lwowie dost
arczy je na miejsce, gdzie harcerze i miejscowa Polonia zapalą je w intencji wszystkich tam pochowanych.


Warto przypomnieć, że na lwowskich nekropoliach spoczywają wybitni Polacy, osoby którymi szczyci się cała Polska m.in. gen.prof. Ludwik Rydygier (światowej sławy lekarz chirurg) Maria Konopnicka (autorka „Roty”), Władysław Bełza (autor Katechizmu Polskiego Dziecka czyli słynnego wiersza zaczynającego się od słów „Kto ty jesteś Polak mały...”)Gabriela Zapolska, Stefan Banach (wybitny matematyk), Artur Grottger, Benedykt Dybowski, znajdują się tu także największe zbiorowe kwatery powstańców listopadowych 1830r. (słynna „żelazna kompania”) i styczniowych 1863r., tutaj spoczywają żołnierze Kościuszki i Szwoleżerowie spod Somosierry.

Na Cmentarzu Obrońców Lwowa zwanym Cmentarzem Orląt pochowani są obrońcy miasta, którzy 1 listopada 1918r. podjęli heroiczny bój przeciwko ukraińskiemu zamachowi stanu i ocalili swoje ukochane miasto dla Rzeczypospolitej. Dużą część obrońców stanowili gimnazjaliści, młodzi chłopcy i dziewczęta, którzy przeszli do historii jako Orlęta. Tutaj spoczywa na wieki najmłodszy w historii kawaler Virtuti Militari 13-letni Antoś Petrykiewicz czy słynny z pieśni 14-letni Jurek Bitschan syn lekarza z Kulparkowa. Na Cmentarzu Janowskim także znajduje się duża kwatera polskich żołnierzy, obecnie zaniedbana i stanowiąca kontrast z pięknie utrzymaną przez miejscowe władze kwaterą strzelców siczowych.


Liczymy, że mieszkańcy naszego powiatu przyłączą się do akcji, pamiętając że większość tutejszych obywateli to ekspatrianci z Kresów Wschodnich, którzy tam zostawili swoje domy i wbrew własnej woli zostali przewiezieni na tzw. Ziemie Odzyskane. Sentyment dla miejsca urodzenia mają zawsze w sercu a zapalone tam znicze zapłoną być może także na grobach ich przodków.

Zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do wzięcia udziału w akcji, w której 105 Szpitala Wojskowego nie mogło zabraknąć.

Dyrekcja 105 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ
 

Tekst i fot.: mgr Justyna Wróbel / Rzecznik Prasowy

Więcej:


Światełko pamięci
 

16.10.2013r.     źródło TVP Gorzów Wielkopolski


Światełko Pamięci do 23 października w żarskim szpitalu
16.10.2013r.      źródło TVRegionalna.pl od min 06:10
 
Wciąż pamiętamy o Lwowie
12.10.2013r.     źródło GazetaLubuska

Żarskie znicze na lwowskich cmentarzach
10.10.2013r.     źródło RadioZachód.pl


Światełko Pamięci
04.10.2013r. źródło TVRegionalna.pl od min 11:20


Światełko Pamięcia dla Łyczakowa 2012   


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
105. Kresowy SzWzP SP ZOZ w Żarach
© 2018 105 SzWzP SP ZOZ :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.