Światowy Dzień Jaskry


  Światowy Dzień Jaskry


jaskrastrona.png12 marca to data przypominająca o chorobie, która rokrocznie pozbawia wzroku miliony ludzi na całym świecie. Światowy Dzień Jaskry jest okazją do zwrócenia uwagi, jak ważne są regularne badania u lekarza okulisty.

Jaskra to grupa przewlekłych, postępujących neuropatii nerwu wzrokowego, uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO-World Health Organization) za chorobę społeczną. Nie leczona prowadzi do całkowitej ślepoty.

Jaskra będąc chorobą nerwu wzrokowego może rozwijać się całkowicie bezobjawowo, nie powodując bólu ani żadnych odczuwalnych dolegliwości. Podstawowym problemem leczenia jaskry jest zwykle zbyt późno postawione rozpoznanie.

Współcześnie jaskrę leczyć można farmakologicznie, laserowo i chirurgicznie. Wybór metody, zakresu i intensywności leczenia zależy od stadium zaawansowania choroby w momencie rozpoznania oraz reakcji na zastosowane leczenie.

Celem leczenia jest zahamowanie postępu choroby. Najważniejsze dla profilaktyki przeciwjaskrowej są regularne kontrole okulistyczne.

W przypadku prawidłowej diagnostyki bez problemu, mając odpowiedni sprzęt, można postawić pacjentowi rozpoznanie i zacząć leczyć chorobę.

Pełną diagnostykę oraz kompleksowe leczenie pacjentom zapewnia Pododdział Okulistyczny w 105 Szpitalu Wojskowym  z Przychodnią w Żarach.


Czynniki ryzyka jaskry:
- wiek powyżej 45.roku życia
- krótkowzroczność
- zespół naczynioskurczowy (zimne stopy, dłonie, niskie ciśnienie krwi, migreny)
- nadciśnienie, niedociśnienie tętnicze
- rodzinne występowanie choroby


Więcej:

Zbadaj oczy, ratuj wzrok
12.03.2013r.    źródło GazetaLubuska 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
105. Kresowy SzWzP SP ZOZ w Żarach
© 2018 105 SzWzP SP ZOZ :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.