Światowy Dzień Walki z Cukrzycą w 105 Szpitalu Wojskowym


Światowy Dzień Walki z Cukrzycą w 105 Szpitalu Wojskowym  


   
                                                                                                                                                                                                        

W dniu 14 listopada 2012r. po raz kolejny obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Szpital nasz w Ratuszu Miejskim zorganizował spotkanie naukowo-szkoleniowe pt. „Kompleksowa opieka nad pacjentem chorym na cukrzycę realizowana przez 105 Szpital Wojskowy z Przychodnią w Żarach”. Już od rana bardzo wielu mieszkańców naszego miasta i regionu przyszło skorzystać z bezpłatnego pomiaru poziomu glukozy, RR i BMI wykonywanego przez pracowników Centrum Diabetologicznego 105 Szpitala Wojskowego w Żarach

O godzinie 12.00 w sali konferencyjnej rozpoczęła się sesja wykładów lekarzy praktyków- specjalistów różnych dziedzin medycyny, którzy na co dzień zajmują się leczeniem chorych diabetyków. 

Podstawowe pojęcia dotyczące cukrzycy, sposoby diagnostyki i leczenia pacjentów przedstawił w swojej prelekcji z-ca Dyrektora 105 Szpitala Wojskowego Marek Femlak-specjalista diabetolog. Kierownik Pododdziału Okulistyki dr n.med. Krzysztof Kopociński omówił rodzaje powikłań cukrzycowych w narządzie wzroku i nowoczesne metody ich diagnostyki m.in. angiografię fluoresceinową, optyczną koherentną tomografię, ultrasonografię. Kolejny okulista dr n.med. Zbigniew Kopociński przedstawił współczesne metody leczenia zmian cukrzycowych w gałce ocznej, ze szczególnym uwzględnieniem zabiegów laserowych i iniekcji doszklistkowych inhibitorów VEGF oraz witrektomii. Kardiolog Zbigniew Borowiec skupił się na problemach układu krążenia u diabetyków, podkreślając że pacjenci w 105 Szpitalu Wojskowym są leczeni zgodnie ze wszystkimi standardami europejskimi zarówno gdy chodzi o nowoczesny sprzęt diagnostyczno-leczniczy, jak i świetnie wyszkoloną kadrę lekarską i pielęgniarską. O problemach nefropatii w przebiegu cukrzycy, a także dializach i przeszczepach nerek opowiedziała Dorota Rajca-specjalista nefrolog. Na temat „stopy cukrzycowej”- rozpoznawaniu, diagnostyce i leczeniu wypowiedział się nasz chirurg Jarosław Strzemecki, apelując jednocześnie by pacjenci mający jakiekolwiek zmiany na stopach nie bali się konsultacji chirurgicznej, gdyż nie zawsze wiąże się ona z koniecznością amputacji. Na zakończenie dietetyk Barbara Micinowska przedstawiła animację dotyczącą prawidłowej diety. 


  
  

W trakcie naszego spotkania Burmistrz Żar Wacław Maciuszonek w krótkim wystąpieniu podziękował inicjatorom tak ciekawego i pożytecznego spotkania, a sądząc po dużej frekwencji uczestników niezwykle pożądanego. Pan Burmistrz zabrał głos nie tylko jako włodarz miasta, ale także jako pacjent Pododdziału Okulistycznego, który w praktyce poznał najnowocześniejsze zabiegi diagnostyczne i lecznicze. Wyraził nadzieję, że tego typu konferencje wpiszą się na stałe w kalendarz imprez w naszym mieście.

Przewodnicząca Stowarzyszenia Diabetyków Janina Kolasa podziękowała wszystkim pracownikom 105 Szpitala Wojskowego zaangażowanym w organizację całego przedsięwzięcia, szczególnie ciepłe słowa kierując na ręce naszego diabetologa i okulistów. 
                  
                                                    

Na zakończenie Dyrektor Femlak wyraził wdzięczność wszystkim uczestnikom naszego spotkania, lekarzom prelegentom, pracownikom szpitala zaangażowanym w przebieg imprezy. Bardzo gorąco dziękujemy wszystkim lokalnym mediom za pomoc w dotarciu do pacjentów z informacją o naszym spotkaniu, ze szczególnym uwzględnieniem niezawodnej Gazety Lubuskiej, Radio Eska i TVLubuska.

 Słowa podziękowania kierujemy na ręce Burmistrza Wacława Maciuszonka za pomoc logistyczną w zorganizowaniu imprezy i udostępnienie sali konferencyjnej. Nisko kłaniamy się wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza członkom Stowarzyszenia Diabetyków i Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Więcej:

Wiadomości z ratusza
               
21.11.2012r.    źródło Zary.pl   od min 02:16            
               Dzień wcześniej, 13 listopada, mieszkańcy Żagania mieli możliwość skorzystania z bezpłatnych porad naszych specjalistów oraz pomiarów i badań profilaktycznych w żagańskiej filii 105 Szpitala Wojskowego. Konsultacji udzielali: diabetolog, chirurg, okulista, kardiolog oraz dietetyczka. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
105. Kresowy SzWzP SP ZOZ w Żarach
© 2018 105 SzWzP SP ZOZ :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.