105 Szpital Wojskowy Orlętom Lwowskim


105 Szpital Wojskowy Orlętom Lwowskim
 

    

105 Szpital Wojskowy z Przychodnią  włącza się do akcji „Światełko Pamięci” zainicjowanej kilka lat temu przez Radio Lwów i ośrodek Telewizji Polskiej w Rzeszowie a polegającej na zbiórce zniczy i świec, które zapłoną 1 listopada 2012r. na polskich nekropoliach we Lwowie: Cmentarzu Łyczakowskim, Cmentarzu Obrońców Lwowa zwanym popularnie Cmentarzem Orląt oraz Cmentarzu Janowskim. 

Znicze i świece będą zbierane w 105 Szpitalu Wojskowym w dniach 22.10-23.10.2012r. w godzinach 8.00-20.00. 

Uwaga!  Przedłużamy zbiórkę zniczy do 24.10.2012r. ( środa )


Na Ukrainie nie ma tradycji palenia świec na mogiłach w dniu Wszystkich Świętych a sytuacja finansowa Polaków żyjących tam jest bardzo zła i często nie stać ich na zakup nawet jednego znicza. 

Akcja ma na celu utrwalenie pamięci o wspaniałym Zawsze Wiernym Mieście i Polakach, którzy budowali tam wielkość Lwowa i Rzeczypospolitej. 

Mamy nadzieję, że apel nasz nie pozostanie bez odzewu i nie zawiedziemy tysięcy rodaków, którzy nigdy nie opuścili swojego ukochanego miasta. 

Zebrane znicze zostaną przekazane do ośrodka TVP Rzeszów, który we współpracy z Konsulatem RP we Lwowie dostarczy je na miejsce, gdzie harcerze i miejscowa Polonia zapalą je w intencji wszystkich tam pochowanych. 

    

Warto przypomnieć, że na lwowskich nekropoliach spoczywają wybitni Polacy, osoby którymi szczyci się cała Polska m.in. gen.prof. Ludwik Rydygier (światowej sławy lekarz chirurg) Maria Konopnicka (autorka „Roty”), Władysław Bełza (autor Katechizmu Polskiego Dziecka czyli słynnego wiersza zaczynającego się od słów „Kto ty jesteś Polak mały...”)Gabriela ZapolskaStefan Banach (wybitny matematyk), Artur GrottgerBenedykt Dybowski, znajdują się tu także największe zbiorowe kwatery powstańców listopadowych 1830r. (słynna „żelazna kompania”) i styczniowych 1863r., tutaj spoczywają żołnierze Kościuszki i Szwoleżerowie spod Somosierry. Na Cmentarzu Obrońców Lwowa zwanym Cmentarzem Orląt pochowani są obrońcy miasta, którzy 1 listopada 1918r. podjęli heroiczny bój przeciwko ukraińskiemu zamachowi stanu i ocalili swoje ukochane miasto dla Rzeczypospolitej. Dużą część obrońców stanowili gimnazjaliści, młodzi chłopcy i dziewczęta, którzy przeszli do historii jako Orlęta. Tutaj spoczywa na wieki najmłodszy w historii kawaler Virtuti Militari 13-letni Antoś Petrykiewicz czy słynny z pieśni 14-letni Jurek Bitschan syn lekarza z Kulparkowa. Na Cmentarzu Janowskim także znajduje się duża kwatera polskich żołnierzy, obecnie zaniedbana  i stanowiąca kontrast z pięknie utrzymaną przez miejscowe władze kwaterą strzelców siczowych. 

    

Liczymy, że mieszkańcy naszego powiatu przyłączą się do akcji, pamiętając że większość tutejszych obywateli to ekspatrianci z Kresów Wschodnich, którzy tam zostawili swoje domy i wbrew własnej woli zostali przewiezieni na tzw. Ziemie Odzyskane.  Sentyment dla miejsca urodzenia mają zawsze w sercu a zapalone tam znicze zapłoną być może także na grobach ich przodków. 


Prosimy wszystkich ludzi dobrej woli o wzięcie udziału w akcji, w której 105 Szpitala Wojskowego nie mogło zabraknąć. 


Dyrekcja 105 Szpitala Wojskowego z Przychodnią  
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
105. Kresowy SzWzP SP ZOZ w Żarach
© 2018 105 SzWzP SP ZOZ :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.