68.rocznica powstania 105 Szpitala Wojskowego


68. rocznica powstania 105 Szpitala Wojskowego 
 

   

W dniu 11.10.2012r. mija już 68 lat od czasu powstania 105 Szpitala Wojskowego, który został utworzony w czasie II wojny światowej  jako 8 Polowy Ruchomy Szpital Chirurgiczny. Przeszedł swój szlak bojowy od Kocka, poprzez Oleśnicę, Złotów, Ruszów, Iłową, aby na stałe umiejscowić się w Żarach jako 105 Wojskowy Szpital Garnizonowy. 

Prawie 70 lat funkcjonowania szpitala to okres jego bardzo dynamicznego rozwoju: z 4-oddziałowej placówki rozmieszczonej w zrujnowanych pomieszczeniach do specjalistycznego wielooddziałowego, wyposażonego w najlepszy sprzęt i dysponującego świetnie wyszkoloną kadrą medyczną zakładu leczniczego znanego i szanowanego w całym województwie. Jest to efekt niezwykle ciężkiej i ofiarnej pracy już kilku pokoleń lekarzy wojskowych wspieranych przez pielęgniarki i cały personel pomocniczy i administracyjny. Właśnie im tysiące mieszkańców Żar i całego regionu zawdzięcza profesjonalną pomoc w najtrudniejszych przypadkach chorobowych, a wielu nawet uratowanie życia.

Niebagatelną rzeczą, zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku (kłopoty z poruszaniem się, pamięcią i komunikacją, załatwianiem potrzeb fizjologicznych) jest możliwość leczenia niemal wszystkich schorzeń na najwyższym poziomie w swojej własnej miejscowości, bez potrzeby udawania się w podróż do innego miasta. Pacjenci wymagający pełnej diagnostyki i leczenia okulistycznego, laryngologicznego, kardiologicznego, ortopedycznego, chirurgicznego, urologicznego, psychiatrycznego, neurologicznego zmuszeni byliby do ciągłych bardzo męczących i kosztownych wyjazdów, nieraz na bardzo duże odległości, co nie jest bez znaczenia w przypadku starszych osób żyjących z niskiej  emerytury. Dlatego każdy rozsądny człowiek jest świadomy, że naszego „105-ego” nie może zabraknąć.
Tylko my w całym regionie posiadamy znakomicie wyposażony  Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) otwarty całodobowo dla wszystkich  pacjentów w stanie zagrożenia życia. Podobnie jest z naszym oddziałem dermatologicznym zapewniającym leczenie stacjonarne pacjentów ze schorzeniami skórnymi, jedynym takim w całym województwie. Wszystko to doskonale obrazuje niepodważalne znaczenie 105 Szpitala Wojskowego z Przychodnią w całym systemie ochrony zdrowia w lubuskim.

Ostatnie 10 lat to okres bardzo dynamicznego rozwoju naszej placówki, czego owocem są nowe inwestycje m.in.: przeprowadzone kapitalne remonty wielu oddziałów szpitalnych, budowa SOR-u, zakup najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego i leczniczego, co przekłada się na wielokrotne zwiększenie ilości świadczeń zdrowotnych udzielanych potrzebującym. Ostatnią podjętą inwestycją jest budowa lądowiska dla śmigłowców ratunkowych, która uzyskała wsparcie  naszych mądrych radnych. Podniesie ona w znaczący sposób bezpieczeństwo i możliwość udzielania najszybszej pomocy medycznej pacjentom w stanach zagrożenia życia. Niewiele aktualnie funkcjonujących firm z różnych branż może pochwalić się prawie 70-letnią tradycją, tylko najlepsze są w stanie przetrwać na rynku tyle lat. Bez fałszywej skromności możemy stwierdzić, że „105-ty” to najlepsze logo medyczne w całym województwie.     

                           

Jak ważną rzeczą jest dla nas tradycja świadczy obecność na terenie naszej placówki pomnika ufundowanego w 35. rocznicę powstania szpitala z tablicą pamiątkową ukazującą jego szlak bojowy a także posadzenie „Dębu Pamięci ” dla uhonorowania lekarza wojskowego zamordowanego przez sowieckie NKWD w Charkowie.

W rocznicę naszych kolejnych urodzin możemy z dumą patrzeć w oczy naszych frontowych poprzedników, gdyż nie zmarnowaliśmy tak wspaniale rozpoczętej przez nich drogi.


  Opracowanie: mgr Justyna Wróbel
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
105. Kresowy SzWzP SP ZOZ w Żarach
© 2018 105 SzWzP SP ZOZ :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.