Zmarł płk w st. spocz. lek. med. Józef BŁASZCZYK


Zmarł płk w st. spocz. lek. med. Józef BŁASZCZYK

(1929-2012) 
 

Józef Błaszczyk.jpg


Dzień 22 września 2012r. okrył żałobą cały 105 Szpital Wojskowy z Przychodnią. W tym dniu odszedł na wieczną wartę wieloletni komendant i twórca wielkości naszego szpitala płk lek. med. Józef Błaszczyk.

Był absolwentem Fakultetu Wojskowo-Medycznego w Łodzi z roku 1955 i od tej chwili przez całe swoje zawodowe życie związany z wojskową służbą zdrowia w Żarach. Początkowo pełnił funkcję asystenta Wojskowej Komisji Lekarskiej, a od 1965r. został komendantem 105 Szpitala Wojskowego w Żarach, co stanowiło ukoronowanie jego kariery wojskowej. Okres dowodzenia szpitalem przez płk. lek. med. Józefa Błaszczyka zapisał się złotymi zgłoskami w historii żarskiej służby zdrowia. Dzięki ogromnemu wkładowi pracy i osobistemu zaangażowaniu, często kosztem życia rodzinnego, czterooddziałowy szpital wojskowy rozrósł się do 14-oddziałowej wysokospecjalistycznej placówki służby zdrowia z doskonale wyszkoloną kadrą i nowoczesnym zapleczem techniczno-sprzętowym, cenionej i szanowanej w całym województwie. Ogromne uznanie pacjentów budziła wzorowa organizacja jednostki, ze wspaniałymi i zadbanymi parkami, alejkami, altankami i parkingami, gdzie na pierwszy rzut oka widać było doskonałego gospodarza. Kadra zawodowa Wojska Polskiego wraz z rodzinami w pełni doceniała możliwość leczenia w najlepszym szpitalu w województwie lubuskim, co często bywało powodem zazdrości cywilów pozbawionych dostępu do resortowej służby zdrowia.

Podczas pełnienia funkcji komendanta w 105 Szpitalu Wojskowym umożliwił ogromnej ilości młodych lekarzy wojskowych dalsze podnoszenie kwalifikacji lekarskich, co owocowało wzbogacaniem naszej placówki kolejnymi zastępami świetnych specjalistów-ci najlepsi przeszli tu drogę od lekarza stażysty po ordynatora. Sam dr Błaszczyk był internistą, posiadał także II stopień specjalizacji z Organizacji Ochrony Zdrowia Wojsk.

Poza działalnością zawodową nasz komendant słynął z bardzo dużej aktywności społecznej: był wieloletnim prezesem Oddziału Rejonowego PCK w Żarach, jak również wiceprezesem Zarządu Wojewódzkiego PCK, pełnił funkcje radnego miasta Żary. Wyrazem szacunku społeczności województwa lubuskiego dla płk. Błaszczyka stanowił jego wybór na posła sejmu X kadencji. Ponadto dowodem uznania dla osiągnięć życiowych naszego komendanta były liczne odznaczenia państwowe i resortowe: Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Medal Sił Zbrojnych, Złoty Medal za Zasługi Dla Obronności Kraju, Kryształowe Serce PCK.

Najbardziej podkreślał, iż jego wielkim osiągnięciem jest wychowanie córki, która kontynuując tradycję rodzinną także została lekarzem. W toku bardzo ciężkiej pracy zawodowej i dużej aktywności społecznej znajdował czas na hobby, którym było myślistwo. Do końca życia pozostawał wierny swojemu 105 Szpitalowi Wojskowemu, w późniejszym okresie już jako pacjent. Dopóki starczało mu sił spotykał się z naszymi pracownikami z okazji świąt na spotkaniach opłatkowych. Należy do tego nielicznego grona ludzi, o których zwykło się mawiać, że nie można ich zastąpić.

Pozostał po nim trwały pomnik- jego 105 Szpital Wojskowy z Przychodnią w Żarach.

W dniu 26 września o godz.12.00 w Kościele Garnizonowym w Żarach odbędzie się msza święta w intencji zmarłego, a następnie kondukt pogrzebowy wyruszy na cmentarz miejski, gdzie spocznie na zawsze płk lek. med. Józef Błaszczyk.


Mając serca przepełnione żalem składamy serdeczne wyrazy współczucia całej Rodzinie i wszystkim Bliskim dr. Błaszczyka 


„Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie”Dyrekcja 105 Szpitala Wojskowego wraz z pracownikami

Józef Błaszczyk.jpg
Opracowała: mgr Justyna Wróbel
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
105. Kresowy SzWzP SP ZOZ w Żarach
© 2018 105 SzWzP SP ZOZ :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.