Ostatnie pożegnanie Ś. P. dr. Marka Mendali


Ostatnie pożegnanie Ś. P. dr. Marka Mendali


     

W dniu 23.08.2012r. w Kościele Garnizonowym w Żarach odbyła się ceremonia pożegnania przedwcześnie zmarłego lekarza 105 Szpitala Wojskowego - mjr. rez. lek. med. Marka Mendali. Uroczystość miała podniosły charakter, z pełną oprawą wojskową przysługującą zmarłemu oficerowi.

 Centralne miejsce świątyni zajęła trumna, przy której wartę honorową pełnili żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Całość otaczały niezliczone wieńce, wiązanki kwiatów, trumna zdawała się niemal w nich tonąć, a na jej wieku spoczywała rogatywka majora Wojska Polskiego z amarantowym otokiem wojskowej służby zdrowia.

  Msza w intencji zmarłego rozpoczęła się o godz.12.00. Mimo niezbyt dogodnej dla pracujących pory dnia, świątynia wypełniła się niemal w całości. Nie mogło tutaj zabraknąć kolegów - lekarzy, pielęgniarek i pracowników naszego szpitala. O swoim wspaniałym i oddanym doktorze nie zapomnieli bardzo liczni pacjenci.  

Mszę w intencji zmarłego celebrował kapelan wojskowej parafii. Po jej zakończeniu mowę pożegnalną wygłosił p.o.dyrektora 105 Szpitala Wojskowego, wieloletni ordynator oddziału wewnętrznego dr n.med. Henryk Śmiłowski. W bardzo emocjonalnym wystąpieniu przedstawił sylwetkę swojego przyjaciela i jednocześnie podwładnego, przebieg jego kariery zawodowej, podkreślając wkład dr. Mendali w rozwój Pracowni Endoskopowej naszej placówki oraz takie cechy charakteru jak: pracowitość, uczciwość, ofiarność, koleżeństwo, poświęcenie. Był człowiekiem na którym zawsze i w każdych okolicznościach można było polegać, a jego Synowie mogą być dumni z takiego Ojca. „Cześć Jego Pamięci”- wyraźnie wzruszonym głosem zakończył swą przemowę dr Śmiłowski.  


W asyście wojskowej trumnę z ciałem naszego kolegi wyprowadzono z kościoła. Została ona przetransportowana na miejsce wiecznego spoczynku do rodzinnej Łodzi.


  To było ostatnie pożegnanie doktora Marka Mendali z Żarami - miastem, w którym spędził całe swoje zawodowe życie i był jednym z fundamentów tutejszego 105 Szpitala Wojskowego.

  Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
  Opracowanie: mgr Justyna Wróbel

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
105. Kresowy SzWzP SP ZOZ w Żarach
© 2018 105 SzWzP SP ZOZ :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.