Metoda leczenia złamań kości długich

105 Szpital Wojskowy wprowadza najnowocześniejszą metodę leczenia złamań kości długich


W środę11 lipca 2012r., dzięki zaangażowaniu  dyrekcji szpitala  i  całego personelu Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w 105 Szpitalu Wojskowym w Żarach odbył  się po raz pierwszy w Polsce innowacyjny zabieg operacyjny leczenia złamania kończyny dolnej.

Do tej pory w przypadku złamań kości długich, takich jak kość ramieniowa, udowa lub piszczelowa  w czasie zabiegu do kontroli położenia i umiejscowienia elementów stabilizacyjnych  niezbędne było kilkukrotne wykorzystanie promieni rentgenowskich.  Wpływało to na wydłużenie czasu trwania zabiegu oraz zwiększało ekspozycję pacjenta i personelu na promienie X.

Nowatorstwo dzisiejszego zabiegu polega na zastosowaniu  niezwykle precyzyjnej nawigacji elektromagnetycznej, która z powodzeniem zastępuje promieniowanie rentgenowskie będąc jednocześnie bardziej bezpieczną, dokładną i mniej inwazyjną metodą. Pozwala zdecydowanie skrócić czas trwania zabiegu, co znacznie redukuje możliwość wystąpienia powikłań operacyjnych i pooperacyjnych. Nie bez znaczenia jest znaczne skrócenie okresu rekonwalescencji umożliwiające szybszy powrót do zdrowia.  Szczególnie ważne jest to dla osób czynnych zawodowo, np. żołnierzy, sportowców, policjantów, będących grupą o podwyższonym ryzyku wystąpienia urazów.

Dzisiejszy zabieg przeprowadził zespół operacyjny pod kierownictwem ordynatora Oddziału  Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej dr. n. med. Piotra Pruszyńskiego we współpracy z dr. Grzegorzem Pruskiem. 

Zabieg trwał ok.50min. i  zakończył się pełnym sukcesem.

Godnym podkreślenia jest fakt, iż ortopedzi 105 Szpitala Wojskowego wprowadzają tę najnowocześniejszą metodę jako pierwsi w Polsce umożliwiając tym samym leczenie polskich  pacjentów bez konieczności wyjeżdżania za granicę.


Tekst. mgr Justyna Wróbel / Rzecznik Prasowy

                                                                                                                                                                                             

5.jpg4.jpg3.jpg

2.jpg

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
105. Kresowy SzWzP SP ZOZ w Żarach
© 2018 105 SzWzP SP ZOZ :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.