cukrzycy0

   W dniach 13 i 14 listopada 2019r. 105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ zorganizował specjalistyczne konsultacje w ramach obchodzonego przez Nas corocznie Światowego Dnia Cukrzycy. Każdego roku specjaliści zatrudnieni w placówce porszerzają wiedzę Pacjentów na temat choroby jaką jest cukrzyca i zwiększają świadomość towarzyszących jej objawów.  Poczas tegorocznej edycji spotkania Pacjenci otrzymali możliwość pomiaru poziomu glukozy we krwi i  skorzystania z porad lekarza diabetologa- dr n. med. Marka Femlaka, pielęgniarki posiadającej specjalizację w dziedzinie diabetologii- mgr Anny Tracz, a także Pani dietetyk- mgr Anny Marciniak.

       Cukrzyca Typu I wywołana jest procesem autoimmunologicznym, rozwija się  głównie w wieku dziecięcym lub młodzieńczym, zniszczenie przez układ autoimmunologiczny komórek B trzustki, występowanie autoprzeciwciał,  predyspozycje genetyczne i niekorzystne warunki środowiskowe stanowią jej przyczynę. (D. Moczulski, s.3)

    Cukrzyca Typu II stanowi 90-95 % wszystkich przypadków choroby, charakteryzuje się insulinoopornością i względnym niedoborem insuliny. Wydzielanie insuliny  jest zachowane, ale niedostateczne w stosunku do potrzeb. Czynniki ryzyka stanowi: podeszły wiek, otyłość, brak aktywności fizycznej. (D. Moczulski, s.3)

    Najczęstsze objawy cukrzycy to wzmożone pragnienie, suchość ust, częste oddawanie moczu (także w nocy), znaczny spadek masy ciała, sucha skóra, wysuszone błony śluzowe, spadek energii życiowej. W przypadku zauważenia u siebie lub dziecka wspomnianych objawów należyj jak najszybciej udać się na wizytę do lekarza rodzinnego. Zleci on badanie poziomu glukozy, a gdy zajdzie podejrzenie cukrzycy skieruje Pacjenta do specjalisty diabetologa.

   105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ w Żarach posiada Centrum Diabetologiczne posiadające w swej strukturze lekarza diabetologa, pielęgniarkę diabetologiczną i dietetyka. Funkcjonuje ono od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 -15:30 na parterze Polikliniki.


Centrum Diabetologiczne, Żary, ul. Domańskiego 2, Poliklinika / parter / wejście od tarasu Telefon: 68 470 78 90

Poradnia diabetologiczna w Żaganiu: Żagań, ul. Żelazna 1a/Parter/gab. nr 40 Telefon: 68 47712 54Relacja ze spotkania:

https://www.telewizjazary.pl/wiadomosci/26222,dzien-walki-z-cukrzyca-w-105-szpitalu-wojskowymTekst: mgr Deniz Mrozik/ Rzecznik Prasowy

Zdjęcia: mgr Anna Marciniak, mgr Deniz Mrozik

 

cukrzycy1

cukrzycy2

cukrzycy5

cukrzycy3

cukrzycy4