Okres realizacji : 01.01- 30.04.2014r.

105 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ jako jeden z nielicznych w woj. lubuskim przystąpił do Programu wczesnego wykrywania miażdżycy tętnic kończyn dolnych.

Jest to program profilaktyczny o charakterze badań epidemiologicznych, finansowany z Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Wyrównywania Dostępności do Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo - Naczyniowego na lata 2013-2016 POLKARD, którego głównym celem jest określenie skali występowania miażdżycy tętnic kończyn dolnych w populacji polskiej, w tym zwiększenie wykrywalności przewlekłego, miażdżycowego niedokrwienia kończyn dolnych poprzez przeprowadzenie umiejętnej diagnostyki oraz ocenę czynników ryzyka w badanej grupie pacjentów.

Program realizowany jest wśród pacjentów Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej 105 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Żarach (woj.lubuskie) oraz  POZ w Osiecznicy (woj.dolnośląskie) przez lekarza rodzinnego.

Kwalifikowane będą osoby w wieku powyżej 45 lat, zarówno mężczyźni jak i kobiety. Odbywać się to będzie w sposób losowy, pacjenci zostaną powiadomieni listownie bądź telefonicznie. Łącznie badaniu poddana zostanie grupa 137 osób (POZ Żary - 71 pacjentów, POZ Osiecznica – 66 osób).

Głównym realizatorem programu jest Szpital Kliniczny im. Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jednostką koordynującą działania związane z organizacją programu jest Katedra i Zakład Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.